Her Telden- TRT ;Bir Zamanlar Okuldu

TRT BİR OKULDU


TRT; Ulu Önder Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe ulaşmak için üzerine düşeni yapıyordu. Çağdaş uygarlığı yakalamak ve hatta geçmek için faaliyetlerini sürdürüyordu. TRT bir okuldu. Yani bir üniversite idi.Çalışanları kılı kırk yararak seçilirdi.Konuşmaları ,kılık kıyafetleri güzeldi.Örnek teşkil ediyordu.Çıkarılan sanatçılar da topluma örnek kişilerdi.


Sunucuları (Spikerleri) özenle seçiliyordu. Türkçeyi iyi bilen, akıcı konuşan sunucular haberleri sunarlardı. Türkçe’mizin öğrenilmesinde, sevilmesinde TRT nın payı büyüktü. Hem yansız haberler dinler ve hem de diliniz gelişir zenginleşirdi.


Müzik programlarında;Türkü ve Sanat Müziği programlarında iyi sanatçılar yer alırdı.Bir tarafta bu sanatçıları büyük bir zevkle dinlerken diğer taraftan müzikten zevk alma duygunuz gelişirdi.Bu sanatçılar birer öğretim görevlisi gibi sanatlarını yaparlardı.
Eğitim programları ha keza.Eğitim programlarına katılanlar da özenle seçilirdi.Bu programlar sınıf gibiydi.Bir öğrenci gibi dinler ve yararlandınız.
17.08.2020 tarihinde saat 16.02 de yayınlanan TRT TÜRKÜ kanalı Erzurum Radyosu Yurttan sesler programında Erzurum-Narman’ın Samikale Köyünde doğmuş ünlü hak aşığı Sümmani Babaya ait olan “Ervah-ı ezelde levh-i Kalemde” deyişi ,Erzincan yöresinden bir “türkü” diye anons edilmiştir.Bu bir yanlışlık,dil sürçmesi olamaz.Bunu yapan spikeri kınıyorum.Kınama da yetmez, sesimizi duyan bir yetkili varsa şikayet ediyorum.Vergilerimizle faaliyetini sürdüren TRT ;Görevlilerini iyi seçmeli,liyakatli kişileri işe almalıdır.Söz konusu deyişi çok sevdiğim ve menşe sini iyi bildiğim için yanlış anons edildiğin fark ettim.Demek ki bize daha çok hatalı bilgiler yutturuyorlar. Silinmedi ise kayıtlarda mevcuttur.Sadece bir kez değil, bir kaç kez aynı hata yapıldı.
Sırf bu nedenlerden dolayıdır ki İzlemem ama geçende kanal ararken tesadüfen TRT Müzik kanalını izledim.İzlediğime de pişman oldum.Kanalın ışıklandırılması,dekorasyonu şatafatlı idi.Gel gör ki konuşmacılar,çıkarılan sözüm ona sanatçılar konuşmaktan acizdi. Mevlana’nın bir sözü var ya: ”Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok,Nice elbiseler gördüm içinde insan yok! Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı bizlerden kesilen TRT vergisine gönlüm asla razı değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir