The Creative Ideas-Yaratıcı Düşünceler

BU DA BENİM ÇEKTİĞİM 2020 YILININ EN İYİ FOTOĞRAFI DİYE DÜŞÜNÜYORUM(!)

Olmaz mı? Neden olmasın? Çok amaçlı bir  düzenek. Ceviz kamelya.Ceviz ev diyenler de oluyor.

1.Çok yüksek  olan ceviz ağacının ilaçlanması oldukça  zor. Hangi pompa ile ilaçlarsanız ilaçlayın tepe filizleri ilaçsız kalıyor. Ceviz kamelya diye isimlendirdiğim bu düzenek’in sabit ve güvenilir merdivenle tepesine çıkıp ilaçlandığında bütün ağaç iyi bir şekilde ilaçlandığı gibi diğer ağaçlar da tepeden ilaçlanmış oluyor.

2.Ceviz toplama işi tehlikeli ve oldukça çok zor. Dallar üzerinde gezerek uzun ceviz çırpma çubukları ile çırpılır. Çırparken dallardan düşüp sakat kalanlar olduğu gibi hayatını kaybedenleri biliyorum. Halbuki kamelyanın uygun yerlerinde ve hatta tepesinde durarak kolayca çırpılır.

3.Kamelyada  dinlenmek, çay-kahve içmek ayrı bir güzellik, ayrı bir zevk. Güzel bir uyku da çekebilirsiniz.

4.Ayrıca Gölhisar Parkına gelenlerden öz çekim (selfi) çekenler de olmaktadır.

KİRAZ KURUSU

Bazı meyvelerin ihtiyaçtan fazlası ya kurutularak, yada reçel, pekmez vs yapılarak değerlendirilir. Kiraz ise biraz farklı. Zamanında tüketilmese araya gidiyor. Pekmez ve reçelinin olmadığını biliyorum. Yeni bir yöntem buldum. Olgunlaşmış kirazlar dalından salkımıyla kopartılır. Yaprakları ayıklanarak ayvanda bir ipe asılır. Bir süre sonra kirazlar çekiler kururlar. Sapları ayıklanır ve çay olarak değerlendirilirken meyveleri kışın hoşaflara iyi bir lezzet verir. Afiyet olsun

DOĞAL KÖKLENDİRİCİ

Bir kaba ihtiyacınıza göre su koyun.Bu 20 litrelik bir kova olabileceği gibi 200-250 litrelik su deposu da olabilir. Mevsimine göre yapraklı salkım söğüt dalları olabileceği gibi yapraksız dallar da olabilir.Bu dalları bir kütük üzerinde kısa kısa doğrayınız. Doğradığınız bu söğüt parçacıklarını fileli bir patates çuvalına yerleştiriniz.Hazırladığınız su dolu kaba koyunuz.En az 24 saat sonra suyu çiçeklerinize ve köklendirdiğiniz bitkilere dökünüz.Bunun bir süresi yoktur.Çiçekleriniz ve köklendirdiğiniz bitkilerin su ihtiyaçlarında bunu sürekli kullanabilirsiniz.İyi bir köklendiricidir.Hem ekonomik ve hem de hazırlanması kolaydır.Su bittiğinde tekrar doldurarak kullanabilirsiniz.Sulamada önce bir koku hissedersiniz,ancak bukoku kalıcı değildir.Kısa sürede kaybolur.Denedim çok sayıda çeşitli bitkiler (dut,hünnap,muşmula,gül,limon,pepino vs) kısa sürede köklendi.Köklendirmede dikkat edilecek en önemli nokta nem korumaktır.

AZ YER- ÇOK EKİM ALANI

Diyelim ki Sera için kullanılacak alan 5×6=30 m2.Bu alanı serayı bozmadan 60m2 ye ve hatta daha yukarı çıkarabilirsiniz. Bu nasıl olacak? Şöyle:

30 cm çapında kanalizasyon borusunu seranızın yüksekliğine göre 2m uzunluğunda kesip, seranın uygun bir yerine dikine yerleştirdikten sonra içini toprak doldurup,borunun dış yüzeyi matkapla belli aralıklarla uygun delikler açılır.Açılan bu deliklere salata veya pepino fideleri dikilir (resim-1.Dikilen fidelerin meyveleri toprakla temas etmeden sağlıklı büyürler.30 cm2 lik bir alana yerleştirilen 2m uzunluğunda dikey boru size yatay en az 2 m2 karelik bir alan kazandırır.Bunlardan on beş tane dikildiğini düşünün kapladığı alan 5m2 kare iken size 30 m2 lik bir alan kazandırmış olur.

Ayrıca 20 cm çapında yarım metrelik plastik (y) borulardan 5 tanesi dikine birbirine eklendiğinde o da en az 2m2 lik bir alan sağlar (resim 2).Yani 20cm toprak kaplayan borular 2m2 lik bir alan kazandırmış olur.Yine seranın uygun yerlerine bunlardan on beş tane yerleştirildiğinde  5m2 lik alanı kaplayan borular size m2 lik bir alan daha sağlamış olur.Seranın taban alanı olan 30 m2 nin 10 m2 sini borular kaplar ve bunlar toplamda 30 m2 lik alan kazandırmış olur.Tabanı da 30-10=20 m2 ekilir.Toplamda 30 m2 lik alana ilaveten bir 30 m2 alan kazandırılarak 55- 60 lik bir alan elde edilmiş olur.

Ve de sera tabanında hiçbir yer kaplamadan kurulan bir düzenekle 5-10 m2 lik bir alan daha ilave edilebilir.Saksı ve ya büyük boya kutularına  dikilen sebzeler yukarıdan asılır (resim-3). Seranın naylonunun kaldırıldığı ilkbahar aylarında dahi aynı düzenek kalır ve yazlık sebzeler içinde kullanılmış olur.

2 thoughts on “The Creative Ideas-Yaratıcı Düşünceler

 • 15 Eylül 2020 tarihinde, saat 15:58
  Permalink

  Çok emek vermişsiniz öğretmenim elinize emeğinize yüreğimize sağlık

  Yanıtla
 • 15 Eylül 2020 tarihinde, saat 20:32
  Permalink

  Çok sağ ol sevgili Şevket.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir