Türkiye Güzel, Antalya Daha Güzel (Resimler Tarafımdan Çekilmiştir)

TÜRKİYE GÜZEL,ANTALYA DAHA GÜZEL

 Kıvrılarak bir gerdanlık gibi Konyaaltı Plajını kucaklayan ve Kemer’de son bulan Batı Torosların uzantısı Bey Dağları ve Tahtalı Dağlarının oluşturduğu manzara muhteşemdir. Bu dağlar adeta Antalya’ya kucaklamış, kışın kuzey rüzgârlarına karşı kol, kanat germiştir. Aşağılarda Konyaaltı Koyu’nun olağanüstü görüntüsü, yukarılarda kızılçam ormanlarından oluşan gerdanlık, zirvelerde ise şiddetli yağışların aşındırarak oluşturduğu çıplak soluk beyaz bir manzara. Yöreyi bilmiyorsanız bu görüntüyü kar sanırsınız.

Dünyada iki şehre nasip olan falezlerin güzelliği daha bir başkadır. Lara Plajından başlayan falezler varyantlarda biraz içeri kıvrılarak Konyaaltı Plajı’ında son bulur. Denizden yüksekliği yaklaşık otuz metredir. Bu nedenledir ki falezler üzerindeki Antalya’nın rakımı otuz metredir. Falezlerin varyantlara varmadan ki bölümünden denizi seyretmek olağanüstüdür. Gün batımına doğru falezlerde bir  koltuk gibi oyulu kayaya  oturup sırtınızı dayayıp denize baktığınızda karşıda ta uzaklarda Kemer’in, Tahtalı Dağlarının, Geyik Bayırının ve diğer bütün bu tepeleri ,Saklıkent’i, denizi üzerini kaplayan buğuyu seyrederek kendinizden geçersiniz. Bu öyle bir buğu ki tarifi mümkün değildir. Bu öyle muhteşem bir manzaradır ki anlatmaya sözlükteki sözcükler bile yetersiz kalır. Oturup bu görüntünün sözlüğünü icat etmek gerekir.

Antalya sadece Türkiye’nin değil dünyanın incisidir. Ve aynı zamanda turizmin başkentidir.Onun için derler ki “Türkiye güzel,Antalya daha güzeldir.” Atatürk boşuna;  “Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en güzel yeridir” dememiştir..…….

https://www.facebook.com/AntalyayorukGencligi/videos/415440935869420/UzpfSTE2MTM4Nzc1Mjg5MTExMDk6MjA0MDY4OTQ1OTU2MzI0NQ/

Antalya Adını Neden Alıyor?

Antalya şehri M.Ö. II. yüz yılda Bergama Kralı II. Attalos tarafından kurulmuştur. Antalya şehri bu nedenle uzun süre kurucusunun adı ile Attaleia adıyla anılmıştır. Sonraki dönemlerde bu isim Adalia, Antalia ve son olarak Antalya şeklinde dilimize yerleşmiştir.

Şehre adını veren Bergama Kralı II. Attalos

Eski çağlarda kurucusu Bergama Kralı Attaleia’nın adı ile anılan şehir tarih boyunca çeşitli isimlere sahip olmuştur. Bilinen Türkçe ve Arapça da dahil doğulu kaynaklarda Adalia, Adalya ismi ile anılan şehir batı kaynaklarında ise Attaleia, Ataleia şeklinde yer almıştır. Şehir 20. yüz yıl başlarından itibaren Antalya adıyla anılmaktadır.

Tüm görseller yaptığım ziyaretlerde tarafımdan çekilmiştir.

Yivli Minare

Kaş’tan Meis Adası

Kaş’tan Meis Adası

Elmalı’da Yöresel Kıyafetli bir yörük.

Yivli Minare -2000

Kekova Adasına Yolculuk*2010

Alanya-Kaleden

Alanya-Tırılar Köyü’nde bir öğrenci

Kaş-Gömbe’de yaşli bir ardıç ağacı

Kaş-Saklıkent

Falezlerden Deniz.

Antalya Kemer Karayolu Yapımı-1960

Köprülü Kanyon

Silyon Antik Kenti

Patara

Patara-Plajı

https://www.facebook.com/selahattin.altas.19/videos/vb.100000482960218/809917619034329/?type=2&video_source=user_video_tab
https://www.facebook.com/selahattin.altas.19/videos/3008915015801234/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir