Şenkaya’nın Tarihi Ve Turistik Yerleri

BARDIZ CAMİİ

Osmanlı Saray Muhafızı Bardızlı Ali tarafından, 1748 yılında Mimar Sertzade Molla Ahmet Ali’ye yaptırılan cami; Şenkaya İlçemizin Bardız (Gaziler) bucağında bulunmaktadır.

ŞİRVAZ ÇAĞLAYANI 

Şenkaya İlçemizin Kaynak Köyü sınırları içerisinde yer alan Şirvaz Çağlayanı, Tortum şelalesinden sonra Erzurum İli’nde düzenli su düşüşüne sahip ikinci en yüksek eğim kırığıdır. Çağlayan alanının; kelebek, kuş, memeliler ve bitki türleri açısından son derece zengin potansiyele sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bozulmamış doğasının yanı sıra çağlayan yakınlarında ilk kez tespiti yapılan tarih öncesi döneme ait kaya üstü resimleri ve yerleşme kalıntıları bulunmaktadır.

Not: Birsen Aksoy ŞİVRAZ ŞELALESİ GÖREŞKEN KÖYÜ YAYLASININ SINIRLARI İÇERİSİNDE YER ALIR. SELAMLAR. Bazen kaynaklarda hata yapabiliyor. Ben orada doğdum büyüdüm. Köyümün ve yaylamın her taşını tanırım.

BARDIZ KALESİ

Şenkaya İlçemizin Bardız (Gaziler) Bucağı yakınında bulunmaktadır. Kalenin ne zaman ve kimin tarafından yapıldığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla beraber XII.yüzyılın ortalarında Saltuklu Meliki İzzeddin zamanında yapıldığı sanılmaktadır.

VENK KİLİSESİ

Venk kilisesi: İlçemizde bulunan bu kilise ne zaman ve kim tarafında yapıldığı belli değildir. Kilisenin Roma veya Bizans dönemine ait olunduğu söylenilir. Bu kilisenin etrafında bir sürü büyük kayalar bulunur. Kayaların içi ise mağaralar doludur. Bir kısmı yıkılmıştır. Bir kısmı ise doğal hali ile günümüze ulaşmayı başarmıştır.

KAMHIS (YANIKKAVAL) KİLİSESİ

“Kamhıs Kilisesi” Yanıkkaval (Kamhıs) köyünün batısında, Balkaya vadisinde yer alır. Asıl Kilise yıkılmış olup küçük bir bölümü ayaktadır. Asıl kilisenin kuzeyinde bir tepe yamacında kayalık içerisine oyulmuş durumda Mağara Kiliseleri yer alır.

Memleket ziyaretimde Kamhıs Kilisesi’nin kalıntıları üzerinde çektirdiğim bir hatıra.

PENEK KALESİ(KİLİSESİ)

Penek Kalesi (Kilisesi);Erzurum- Oltu-Göle karayolu  üzerinde bulunan Penek Köyü’nün kuzeybatısında bir tepe üzerinde yer almaktadır.Halk arasında her ne kadar Penek Kalesi olarak geçiyor ise de ,o  aslında kale değil bir kilisedir.Dede Korkut hikâyelerinde “Ben Hisarı” olarak geçer. Çeşitli kaynaklarda Ban, Bana , Penak, Penek diye anılmaktadır.

Penek Kilisesi -Ayrıntılar İçin Aşağıdaki Bağlantıyı Tıklayınız

SOLOMON  MANASTIRI-Soğmun (Evbakan Köyü)

Hazreti Meryem’in kucağında Hazreti İsa tasviri, oyma haç ve çeşitli figürlerin yer aldığı Solomon Manastırı  Şenkaya İlçesinin Soğmun (Evbakan) Köyünde  kayalıklar üzerine mağaralardan oyularak yapılan ve yaklaşık bin yıllık geçmişe sahip olduğu biliniyor. Mağara manastırda, Hazreti Meryem’in kucağında Hazreti İsa tasvirinin yanı sıra oyma haç ve çeşitli figürler yer alıyor.

Kıpçak Atabek Devlet Yöneticisi Mirze Çabuk’un yaptırdığı kiliseden bir detay. 16. Yüzyıla ait olan bu kitabede “MİRZE ÇABUK” yazmaktadır.
Yer: Bardız Vadisi, Erzurum

Venk-Timurkışla Kilisesi

One thought on “Şenkaya’nın Tarihi Ve Turistik Yerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.