Yolumuz Atatürk Yolu

Eskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir Emlak

YOLUMUZ ATATÜRK YOLU-TÜRKİYE’DE İLK VE TEK

Bildiğim kadarı ile Atatürk Caddesi, Atatürk Sokağı gibi isimler olmasına rağmen “Atatürk Yolu Sokağı” Türkiye’de ilk ve tek sokak adı. Bu sebeple de gururluyuz. Sokağımızın bu yeni adı iki anlama geliyor:

1.Bedenen yürünen ,gidip gelinen yol.

2.Çağdaş uygarlık yolu. Andımızda yer alan …açtığın yolda….

İşte bu yol çağdaş uygarlık yolu. Sokak sakinlerine bu iki yolda yakışır.
İhtiyar heyeti ve mahalle sakinlerinin destekleri ve bizim özel girişimlerimiz nihayet meyvesini verdi.19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve o gün İtilaf Devletlerinin işgaline karşı Kurtuluş Savaşını başlatmıştır. Erzurum ve Sivas Kongrelerini yaptıktan sonra Ankara’ya dönerken Hacıbektaş’a uğradıktan sonra eski Kayseri yolundan Kırşehir’e (24 Aralık 1919) gelişinde ,o zamanlar bir çitlik olan, Gölhisar girişinde şu anda bakıma ihtiyacı bulunan tarihi köprüden giriş yaparak, bu yolu takiben Kırşehir’e varmıştır. Bu köprünün ve bu yolun çok önemi vardır. Gölhisar mahalle olunca da bu yolun adı eski Kayseri Caddesi oldu. Daha sonraları uyduruk 1947. Sokak olarak değiştirildi. Bu ad mahalle sakinleri tarafından hiç benimsenmedi. Nihayet Belediyemiz bu sokağın adını “Atatürk Yolu Sokağı ” olarak değiştirdi. Başta Kırşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Ekicioğlu, yardımcıları ve onun nezdinde tüm Belediye çalışanlarına, mahallemiz ihtiyar heyeti ve sakinlerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu ad Başkana çok yakıştı. Gölhisar’a çok yakıştı. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehir’e geliş yıl dönümü (24 Aralık 1919) kutlamalarının bu yol üzerinde bulunan tarihi köprüden başlaması dileğiyle.

4 thoughts on “Yolumuz Atatürk Yolu

  • 8 Eylül 2020 tarihinde, saat 14:03
   Permalink

   Teşekkür ederim sevgili Turan.Senin de Şenkaya yöresinin adet,gelenek-görenek ve kültürünü tanıtma çalışmalarını tebrik ediyor,başarılarının devamını diliyorum.Selam ve sevgiler.

   Yanıtla
 • 20 Aralık 2020 tarihinde, saat 20:39
  Permalink

  Değerli hocam çalışmalarınızı sizin sayfanızdan elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum.
  Çok güzel bilgiler veriyorsunuz.
  Emellerinizden dolayı size çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 20 Aralık 2020 tarihinde, saat 21:00
  Permalink

  Teşekkür ederim Ayhan Bey. Yöremizi elimden geldiği kadar tanıtmaya çalışıyorum.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir