Şenkaya-Allahuekber Dağları Milli Parkı

“SÖYLESEM TESİRİ YOK,SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL” (FUZULİ)

BİLGLENDİRMEYE DEVAM EDİ-YORUM

Sevgili Kardeşim; Bütün illerin sınırları bellidir. Erzurum’un il sınırları da Şenkaya’nın ilçe sınırları da bellidir. Bütün bunlar haritalarda yer alıyor. Haritalara bakıldığında biraz coğrafya bilgisi olanlar bunları görür. Allauekber Dağları Erzurum İli Şenkaya ilçesi sınırları içindedir. Bizim iddiamız Erzurum ve Kars sınırlarını kapsayan bir mili parkımıza verilen “Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı “adının yanlışlığıdır. Bu ada göre sanki Allauekber Dağları Sarıkamış sınırları içindeymiş anlamı doğuyor. Diyoruz ki aşağıdaki dilekçede etraflıca anlatıldığı gibi mademki bu park Şenkaya ve Sarıkamış sınırlarını kapsıyor o halde adının “Şenkaya Allahuekber Dağları ve Sarıkamış Milli Parkı” olmalıdır. Allauekber Dağlarının Şenkaya sınırları içinde olmadığını iddia edebilir misiniz?Sözüm ona “anlama özürlü” birileri çıkmış neymiş efendim konu ile ilgisi olmayan açıklamalarla konuyu amacından saptırıp değişik yönlere çekmeye çalışmaktadır. Bunun kime ve neye faydası olabilir. Gerçekleri değiştirebilir mi? Gerçekler balçıkla sıvanabilir mi?

YİNE DE CİMER ÜZERİNDEN AŞAĞIDAKİ ŞEKİLDE BAŞVURUDA BULUNDUM.HADİ HAYIRLISI!

ERZURUM VALİLİĞİNE

Tanıtımında; Erzurum ile Kars’ın Sarıkamış ilçesi sınırları arasında bulunan ve Sarıkamış Ormanları ile Allahuekber Dağlarını kapsayan, 22.520 hektar büyüklüğündeki alan, 19/11/2004 tarih ve 25618 sayılı kanunun resmî gazete de yayınlanması ile Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı olarak ilan edilmiştir denilmektedir. Kars’ın Sarıkamış ilçesi denirken Erzurum’un Şenkaya İlçesi tabirine yer verilmemiş, bu tanımda ve parkın adı verilirken Şenkaya ilçesinin adı anılmayarak adeta yok sayılmıştır.

Söz konusu “Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı” adını aşağıdaki şekilde değerlendiriyor, verilen adın yanlış olduğunu düşünüyorum.Parkın adını iki açıdan yanlış buluyorum. Birincisi Türkçe dilbilgisi kuralları açısından, diğer ise yeri bakımından. Önce dilbilgisi kuralları açısından inceleyelim: “Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Park” bir zincirleme isim tamlamasıdır. Bu şu anlama geliyor; Sarıkamış’ta bulunan Allahuekber Dağları Milli Parkı. Örneğin; Erzurum Palandöken Kayak Merkezi, Kayseri Erciyes Dağı Zirvesi, Kırşehir Malya Devlet Üretme Çitliği vs. gibi.Yeri bakımından değerlendirdiğimizde: Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Park denildiğinde Allahuekber Dağlarının Sarıkamış’ta olduğu anlaşılıyor. Halbuki Allahuekber Dağları Sarıkamış’ta değil Şenkaya sınırları içindedir. Hem dilbilgisi kuralları ve hem de yer bakımından yanlıştır. O halde doğrusu nedir? Verilen mevcut isime göre değerlendirdiğimizde “Sarıkamış ve Allahuekber Dağları Milli Parkı“olmalıydı. Çünkü 22.519 hektarlık park alanının bir kısmı Sarıkamış’ta diğer bir kısmı ise Allahuekber Dağları’ndadır. Parkın tarihi özelliği bakımından ise; S. Harekâtında 9. ve 10. Kolordunun Allahuekber, Soğanlı Dağları ve Bardız’da verdiği yaklaşık 60.000 Şehidi canlandırdığı için en doğru isim “Şenkaya Allahuekber Dağları ve Sarıkamış Milli Parkı” olmalıdır diye düşünüyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.12.03.2022

GELEN YORUMLARDAN BAZILARI-AYNEN PAYLAŞIYORUM

Mehmet Satılmiş HOCAM İNŞALLAH EMEĞİNE SAĞLIKDOĞRUSU ŞENKAYA ALLAHUEKBER DAĞLARI SARIKAMIŞ MİLLİ PARKIDIRAYNEN KATILIYORUM.

Zülfikar Akay SAYGI DEĞER GÜZEL INSAN EMEKLI OGRETMENIM BU YAPMIŞ OLDUĞUNUZ GÜZEL AMAÇLI VE BILINCLI VATANSEVER CALISMALARINIZDAN DOLAYI BIR SENKAYALI OLARAK SIZE VE BU CALISMALRINIZDA KATKISI OLAN HERKESE TESEKKÜR EDERİM.

Cuma Ozgur Karar verenler veya yöneticilerin size teşekkür borcu olmalı. Bilgi eksikliği sebebiyle mahcup olacaklar. Ehliyet yerine sadakat tercih edildiğinden bu sorun her alanda sıklıkla yaşanıyor.Sizi kutluyorum kıymetli HOCAM.

Ilhan Özçelik Her zaman olduğu gibi doğrulardan yana olduğunuz için inanarak sizi destekliyoruz.Umuyorum ki doğruluğumuzu görüp hatalardan dönerler.Ve düzeltirler.

Ömür Dediğin Değerli hocam inşallah sayenizde bu aklı kıt insanların bahsi geçen sınırları anlayacaklar.

Vedat Atasever Hocam vermiş olduğunuz emek mücedeleden dolayı sizi tebrik ederim. İmkansızlık içinde operasyona katılıp şehit olan askerlerimizi sırf ulaşımı ve imkanları daha kolay diye alakasız bir yerde Sarıkamış ta anıyoruz. Şehit mezarı başında anılır, asfalt yol kıyısına değil. Mücadelenizin bilinçli siyasilere ve yetkililere ışık ve cesaret vermesi dileğiyle. Saygılar.

Selahattin Güven Çok doğru Güzel tespit yapmışsınız Ben de şahsen katılıyorum seneler önce Hasan Kaçan ve bazı sanatçılar Şenkaya üzerinden Allahuekber Şehitliğine gitmek üzere Şenkaya’da Park’ta karşıladık, kendileri ne Ben de o aynı şeyi anlattım şehitliğin Sarıkamış’la ilgisi olmadığını tamamen Şenkaya toprakları içinde olduğunu o konuda Siz sanatçıların gerekli kamuoyuna oluşturmasını söyledim hatta hatıra resimde çektirdik.

Azize Aziz Hocam, bu çalışmanız birgün elbet ses getirecektir. Birileri duyacaktır. Inşallah hayırlısı olur. Üzücü bir durum fakat gerçek Saygılarımla. Derya SELİMOĞLU

Yılmaz Korku Bir kaç gün sonra Erzurum’a gidiyorum bu konuda ben baştan beri rihatsizim ama kendi insanımız bunu yaptı konuyu valik ve Şenkaya kaymakamliğida tartışmaya açacağım diha öncede bunu yazdım sosyal medyada paylaştım destek görmedim sarıkamış harekatı güzergahı Oltu paşalı dedim bu şehitlerin yaptığı yer Şenkaya dedim Ama maalesef.

Yeğin Mehmet Harbigil Mehmet Teşekkürler T.C. Selahattin Altaş abim emeğine sağlık diyorum ve sizin inan çok takdir ediyorum ama ne yazık ki sizin gibi birkaç değerli abilerimizden başka sahip çıkan yok.

Celal Kürşat Bozkurt Çalışmalarınızı dikkatle ve takdirle takip ediyorum. Kolaylıklar dilerim selamlar.

Muhittin Celik Sayın hocam ,bu konuda ,Sayın Prf.Dr.B.Sonmez hocamız a, Kars,Erzurum, valilikleri ne, Sarıkamış,Şenkaya Kaymakam ve Belediye Bsk.liklarina, Erzurum BSB.Bsk.ligina ve 9 . KOR. K .ligin,10 ar adet proje cixip gönderdim. Mektup la da, bu hususta hiçbir menfaat talebim olmadığını beyan edip, uygun görüldüğü takdir de ,uzmanlarca ekleme ,düzenleme, yapılabileceğini ifade ettim. KARS, valiliği, Toki Gnl.Md.lugu. 9. KOR,K.ligi yazılı cevap la ,bakarız. anlamlı yazı gonderil di . Çabanız olursa ,görmek için, isteye bilirsiniz. Çanakkale abidesi nin yaptırılması yardım toplan ması, yıllarca yapilama ması, yabancılar, in , şehitlerimizin, dere yatakların da, selden açığa çıkan kemiklerinin üzücü oluşunu ifadeleri Milliyet gazetesi yaz di .Yabancılar kendi askerleri için abide yaptırmak için Devletimizden yer talep ediyorlar , bürokrasi miz, yahu bunlar yapmak istiyorlar ,biz niye yaptırıyoruz diye çabaya başlıyorlar. Allahuekber her seher vaktinde yurdumuza güneşin doğuşu ile Yürekten tebessüm ediyor AMMA biz daha anlayamadık, anlama mızı da istemeyenler, hep sayfanın ilk cümlesinde ler. Goreşken e soğanlı yayla sına, BAGLAR deresine, Evliya Çelebi nin önemle belirttiği Bardiz kalesine de selam söyleyin. O coğrafyada nefes alan yüreklere huzur diliyorum.var olun..

Halim Altuner Hocam sizi tebrik ediyorum çok güzel ayrıntılara parmak basıyorsunuz tabiki burdaki şehitliklerede gerekli hassasiyettin gösterilmesi gerekiyor buda sizin gibi araştıran ve yerinde eleştiren kalemler tarafından gün yüzüne çıkarılacaktır kalemine ve gönlüne sağlık diyorum ve devamını bekliyorum saygılarımla.

Muhittin Çelik T.C. Selahattin Altaş biliyorum, o coğrafya için koştuğun yollar, çıktığın zorlu merdivenleri biliyorum. KAYMAKAM bey in yardımını istemek lazım. Olmaz sa ben talep edip süreçlerini gönderirim. Hocam muharip gaziyim. Aşmadığımız zorlu dağ kalmadı, o feleğin çemberi denen ışıksız deliklerden hep vicdanla yürüdüm. Sizin beyanlarını okudukça, AHHH yardım eden biri çıka bilse emekleri huzur sevinçle çıkar düşüncem le. Sizin yaşadığınız zorluklar in başka sayfasında, Sayın Prf.B.Sonmez hocam a, (sana mı kaldı , cıbıl tepeye bayrak dikmek dediler) canın dan olacaktı. Yolun açık olsun.

Kemal ApaydınT.C. Selahattin Altaş kıymetli abi Ersinek Ankara köy derneği logosu Allauekber anıt resminden oluşmaktadır bilginize.

T.C. Selahattin AltaşSevgili Kemal bu konuda sizin köye çok iş düşüyor diye düşünüyorum.

AktifKemal ApaydınT.C. Selahattin Altaş abim çok doğru bence ama bizim köyle olmaz sadece Komple Erzurum,Şenkaya başta olmak üzere uğraşmak lazım

AktifT.C. Selahattin Altaş Elbette sorun Erzurum’um sorunudur. Tüm Erzurumluların taşın altına elini koyması gerekir. Bilmiyorum ama Erzurumlu yetkililerin ciddiye aldıklarını göremiyorum. Sizin köy ciddiye alırsa çözecek güç ve potansiyelin olduğunu biliyorum.

AktifKemal ApaydınT.C. Selahattin Altaş bence Veysel abi bu işi çözer diye düşünüyorum.

AktifKemal Apaydın Burhan Demir abi siz ve Veysel Karani abi bu işle ilgili çalışmanız oldu mu bu iş yöremizin Şenkaya’mızın tarihi lütfen elinizi taşın altına koyun derneklerin gücünü birleştirin Başkenttesiniz2

AktifBurhan DemirEsav Genel başkanımız Veysel Karani Beyin 24 Aralık 2021 tarihli Allahu ekber şehitliği yazısı Günün anısınaSarıkamış hareketinin ve Allahüekber Şehitlerinin Kars’la veya Sarıkamış’la alakası yok.Sadece hareketin ismi Sarıkamış Hareketi.Savaşta, şehitte Erzurum’da olmuş.Birileri Sarıkamış diye tutturarak adeta tarihi ters çevirdiler. Erzurum’u devre dışı bıraktılar.Yazık oldu.Erzurum’a da.Şehitlere de.Dualar kesildi, Taban ve ruh kayboldu.Yazık oldu.İnşallah düzelir.Faaliyet ve Hareket ilk defa “Allahüekber Şehitleri” diye başladı.Ankara’dan araştırmacı yazar Mustafa Çetin Baydar fikir öncülüğünü yaptı, Erzurum’dan o zamanki ERVAK Başkanı Necati Bölükbaşı fikir ve hareketin liderliğini yaptı.Bizlerde Ankara’dan destek verdik. Ekip olarak gittik. Çok anlamlı ve çok güzel program oldu.Bir gece Allahüekber dağında kalındı.O günkü emeği geçenlere ve katkısı olanlara selam ve dualarımı gönderiyorum.Şimdi Allahüekber yok.Erzurum yok.Şehitler yok.Gaziler yok.Sembolik gösteri var.İnşallah aslına döner.Şenkaya Kaymakamlığı, Belediyesi ve Şenkaya Dernekler Federasyonu kendi imkanları ile kutlama yapıyorlar.Tebrik ve teşekkür ediyorum.Umarım yazın Erzurum kurumlar olarak devreye girer ve büyük bir organizasyon gerçekleşir.Şehitlerimize ve artık vefat etmiş olan gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.Ve Allah Ülkemizi ve milletimizi mamur, müreffeh, mesut ve payidar etsin. 2001 yılında 7 ayda Allahu ekber dağında Allahu ekber şehitlerini anma programı fotoğrafı

AktifKemal ApaydınBurhan Demir bundan haberim var abi ama düzelen bir şey yok.

AktifBurhan DemirKemal bey kardeşim inşallah bu yıl düzelecek.

AktifKemal ApaydınBurhan Demir inşallah gönlümüz bundan yana.

Ermetin ErelKıymetli hocam ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ederim bizimde gündemimizde elimizden gelen ne varsa yaparız bir önerim var kendi imkanlarım la bir anıt mezar yapmak istiyorum resmi baş vurumu izni Sarıkamış kaymakamlığı ve belediyesine müracaat edeceğim kendi sınırları ve sorumluluğunda olmayan bölge için ne cevap verecek alacağım cevabı yazı bizim için bölgenin Şenkaya Erzurum sınırları içerisinde olduğunun ispatı olacaktır diye düşünüyorum selam ve saygılarımla Doğanköy derneği başkanı Ermetin EREL

T.C. Selahattin Altaş Sevgili Ermetin çok mükemmel bir düşünce. Sizi tebrik ediyorum. Gündeme getirmek ve gündemde tutmak için ara sıra bu yollara başvurmak gerekir. Anlayışınız ve desteğiniz için teşekkürler. Aşağıdaki bağlantıyı tıklar haritayı incelerseniz Allauekber Dağlarını Sarıkamış sınırlar içinde görürsünüz. Bu yetmiyormuş gibi Allahuekber şehitlerini Sarıkamış sınırları içinde göstermişler. Sizleri tenzih ediyorum ama diğer dernek vakıf ve Federasyonlar çok duyarsızlar. Boy boy resim çektiriyorlar, ziyaretlerde bulunuyorlar ama hiç bir sorununun çözülmesine çaba göstermiyorlar. Selam ve seviler.

Atilla Cebeci Allah! Bu necip milleti..! Anadolu topraklarıyla mükafatlandırmıştır…Anadolu’nun! müstesna, istisna yerlerinden biri olan Şenkaya’yı da (Allahuekber dağı etekleri) doksan bin şehitle mükafatlandırmıştır…Yani resmin büyüğü Türkiye küçüğü ŞENKAYA dır..!Herbir Şenkayalı bunu bilip kavramadan mevzuyu anlamış sayılmaz. ŞENKAYA! Sahibi olduğu canın mağruru….Bi haber yaşadığı ruhun mağdurudur. A.CEBECİ

Mrthn Altaş Selahattin Amca, bir Türkolog gibi çalışıyorsunuz ve hala çok gençsiniz… Tarihte yer alan harekat, Sarıkamış Harekatı olarak kayıtlara geçtiği için maalesef yapılan her çalışma bu ad altında yapılıyor ve bu tabunun kolay kolay yıkılacağını zannetmiyorum… Bununla birlikte, siz ve sizin gibi değerli araştırmacıların çabasıyla Şenkaya’nın da en az Sarıkamış kadar önemli bir coğrafya olduğunun ispatlanması gerekiyor ve bunun olumlu sonuçlanabilmesi için özellikle Atatürk Üniversitesi Türkologlarının ve Tarihçilerinin mücadele etmesi gerektiği düşüncesindeyim… Allah emeklerinizi boşa çıkarmaz inşallah…

1980-1982 YILLARI ARASINDA İLÇEMİZDE KAYMAKAMLIK YAPMIŞ SAYIN SADIK İKİZEKiN’İN “SARIKAMIŞ ALLAHUEKBER DAĞLARI MİLLİ PARKI” HAKKINDA İNTERNET SİTEMİZE YAPTKLARI YORUMU ARZ EDİYORUM

Sayın Hocam (sevgili öğretmenimiz), 1980-1982 yılları arasında Şenkaya ilçesinde Kaymakamlık yapmış biri olarak bugüne kadar sitenizi görmemiş ve incelememiş olmanın üzüntüsü içerisinde kendimi ayıplıyor ve hatta suçluyorum. Allahüekber Dağları Milli Parkı ile ilgili paylaşım sayesinde bilgim oldu. Bilgisayardan hemen indirip incelemeye başladım. Şenkaya hakkında geniş bilgilerin yer aldığı Sitenizden çok yararlanacağım. Şenkaya’da görev yaptığım süre zarfında bu bilgilerin pek çoğuna rastlayamadım. Bunu kendi eksikliğim olarak kabul edip siteniz sayesinde bilgi eksikliğimi gidermeğe çalışacağım. Milli parkın adı hakkındaki naçizane düşüncemi Whatsap grubunda paylaştım. Milli parkın tanıtılmasında ” Erzurum İli ile Kars’ın Sarıkamış İlçesi sınırları içerisinde……..” ifadesi yer almaktadır. Kars’ın Sarıkamış ilçesi denirken Erzurum’un Şenkaya İlçesi tabirine yer verilmemiştir. Bu tanımda Şenkaya ilçesinin adı anılmayarak adeta yok sayılmıştır. Bu tutuma en önce Erzurum İli yönetiminin ve milletvekillerinin müdahale ederek düzeltmeleri gerekirdi. Bu gün de bu hatanın düzeltilmesinde en büyük görev onlara düşmektedir. Bu konuyu ısrarla ve vazgeçilmez bir inatla takip etmek de elbette tüm Şenkaya görevlileri ve halkına düşen bir görevdir. Konuya sahip çıkıp gündeme getirdiğiniz için sizlere minnet ve şükranlarımı arz ediyor, saygılar sunuyorum. Sadık İkizek Şenkaya 1980-1982 Dönemi Kaymakamı.

ALLAHUEKBER DAĞLARI ÖFKELENEDİ “ADIMI GER VER!” DİYE HAYKIRIYOR

Bir Milli Parkımızın adı “Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkıdır.” Parkın adını iki açıdan yanlış buluyorum. Birincisi Türkçe dilbilgisi kuralları açısından, diğer ise yeri bakımından. Önce dilbilgisi kuralları açısından inceleyelim: “Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Park” bir zincirleme isim tamlamasıdır. Bu şu anlama geliyor; Sarıkamış’ta bulunan Allahuekber Dağları Milli Parkı. Örneğin; Erzurum Palandöken Kayak Merkezi, Kayseri Erciyes Dağı Zirvesi, Kırşehir Malya Devlet Üretme Çitliği vs. gibi.Yeri bakımından değerlendirdiğimizde: Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Park denildiğinde Allahuekber Dağlarının Sarıkamış’ta olduğu anlaşılıyor. Halbuki Allahuekber Dağları Sarıkamış’ta değil Şenkaya sınırları içindedir. Hem dilbilgisi kuralları ve hem de yer bakımından yanlıştır. O halde doğrusu nedir? Verilen mevcut isime göre değerlendirdiğimizde “Sarıkamış ve Allahuekber Dağları Milli Parkı“ olmalıydı. Çünkü 22.519 hektarlık park alanının bir kısmı Sarıkamış’ta diğer bir kısmı ise “…Allahuekber Dağlarını kapsar…” ifadesinden anlaşıldığına göre Allahuekber Dağları’ndadır. Haritasını bulamadım. Araştırıyorum. Harita elimize geçtiğinde ne kadar kısmını kapsayıp-kapsamadığı daha iyi anlatılacaktır. Parkın tarihi özelliği bakımından; S. Harekâtında 9. ve 10. Kolordunun Allahuekber, Soğanlı Dağları ve Bardız’da verdiği yaklaşık 60.000 Şehidi canlandırdığı için en doğru isim “Şenkaya Allahuekber Dağları ve Sarıkamış Mili Parkı” olmalıydı. İşte bunun içindir ki Allauekber Dağları öfkelenerek “Adımı Geri Ver! “Diye haykırıyor.

ARTIK “GOOGLE EART’Ü” KINAMIYORUM

Artık “Google Eart’ü “kınamıyorum. Yaptığım araştırma sonucunda gördüm ki ; “Erzurum ile Kars’ın Sarıkamış ilçesi sınırları arasında bulunan ve Sarıkamış Ormanları ile Allahuekber Dağlarını kapsayan, 22.520 hektar büyüklüğündeki alan, 19/11/2004 tarih ve 25618 sayılı kanunun resmî gazete de yayınlanması ile Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı olarak ilan edilmiştir.” Her ne kadar kararda Allauekber Dağlarını kapsayan ifadesi geçiyorsa da “Milli Parkın adı “Sarıkamış Allauekber Dağları Milli parkı “olarak tescil edilmiştir. Görülüyor ki Şenkaya’nın adı sanı yok. Neden “Şenkaya Allahueber Dağları ve Sarıkamış Milli Parkı veya Allauekber dağları ve Sarıkamış Milli Parkı değil de ,Sarıkamış Allauekber Dağları Milli Parkıdır. Diyelim ki Allahuekber Dağlarını da kapsıyor: Parkın uyduda geçen yeri ile Allahuekber Dağlarının kuzey yamacı, kırk bin şehidin yattığı Ersinek bölgesi arası yaklaşık 100 km olduğuna göre 22.520 hektar olan park demek ki Allauekber Dağlarının tümünü, yani kırk bin şehidin yattığı Ersinek Bölgesini kapsamıyor. Allahuekber Dağları her yönüyle Sarıkamış’tan önde gelir. Mevcut adıyla büyük anlam farkı vardır. Bunu parkı onaylayanlar bunu anlamamışlar mı? Bu duruma göre “Google Earth” uydu haritalarına bu bilgileri yukarıdaki açıklanan karar gereğince işlemiştir. Sarıkamışlıları da tebrik ediyorum. Halk tabiriyle “yan gelip yatmamışlar”. İlçelerinin yararına olan işi başarmışlar. Parkın adının yanlış olmasına rağmen “Milli “Park “ilan ettirmişler. Sadece Sarıkamış’ta değil ülkemizin her köşesinde daha çok “Milli Parktan” yanayız. “Dolar yeşilini değil, ağaç yeşilini sevenlere selam olsun” sloganı ile yola çıkıp, grup oluşturanların Milli Parklara karşı olması düşünebilir mi? ((6) ”Dolar Yeşilini Değil, Ağaç Yeşilini Sevenlere Selam Olsun” Grubu | Facebook) Kırk bin şehidi bağrında barındıran, Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz’in geçiş iklimine sahip , çeşitli endemik bitkileri, Sarıçam ormanları ile kaplı “Allahuekber Dağlarının kuzey yamacının “Milli park olmaması için hiçbir sebep yoktur.

Allahuekber Dağlarının kuzeyini kuşatan sarıçam ormanları Şenkaya’nın göğsüne takılmış bir gerdanlık gibidir. Ormanlar dağların doğusunda Karınca Düzlüğünde önce kuzeye, sonra batıya Gülveren’e oradan da tekrar kuzeye bükülerek yaylalar bölgesinden Yasamal’a kadar uzanır.

Yörenin bitki örtüsü bakımından özel bir yeri vardır. İsimlerini bildiğim ve burada sayacağım bitki türlerini kendine has özellikleri ile başka hiçbir yerde görmek mümkün değildir. Belki benzerleri olabilir. Böğürtlen,hamurgan.karagat,meşe üzümü, horoz gözü, banda (ahlat),yabani elma,sarol,ayı gaggası (meyvesi) ve benzerleri. Bir yıllık bitkilerden; çaşır,yemlik, orman çileği,acıgıcı (yabani tere) kımı,kekire,gosgos (toprağın içinde yetişen dışı siyah içi beyaz bir yumru).Kulağıma bunlarda ne gibi sesler geliyor. Âmâ demiştim, yöreye has bitkilerdir. Ormanlarda doğal olarak yetişen böğürtlenin tadını, kokusunu ve lezzetini hiçbir yerde bulmak mümkün değildir. Kilolarca yeseniz dokunmaz ve tadına doyamazsınız. Diğer bölgelerde yetişen böğürtlen şekil olarak burada yetişenlere benzememektedir.

Sorunun aşağıda sayacağımız yetkililerde olduğunu düşünüyorum!

Söylemlerimi değiştiriyorum:

BÜTÜN BUNLAR OLURKEN NEREDEDEYDİ ERZURUM VE ŞENKAYA BASINI, MEDYASI, ERZURUM VE ŞENKAYA TELEVİZYONLARI, DERNEK, VAKIF VE FEDERASYONLARI, İNTERNET SİTELERİ, ERZURUM VE ŞENKAYA KANAT ÖNDERLERİ, NEREDEYDİ ERZURUM MİLLETVEKİLLERİ, NEREDEYDİ YETKİLİLER?

BİRAZ UZUN VE SIKICI GELEBİLİR, LÜTFEN BIKMADAN SONUNA KADAR OKUYUNUZ.

ŞİMDİ İSE BAŞKA BİR AÇIDAN DİLLENDİRİYORUM#

SARIKAMIŞ ALLAHUEBER DAĞLARI MİLLİ PARKININ” KENDİSİNE DEĞİL ADINA VE YERİNE İTİRAZ EDİYORUM!

Adına itiraz ediyorum; Çünkü Sarıkamış’ta Allahuekber Dağları diye bir dağ yoktur. Allahuekber Dağları Erzurum -Şenkaya sınırları içindedir. Şenkaya sınırları içinde bulunan Allauekber Dağları dururken hiç ilgi ve alakası olmayan yaklaşık 60 km uzaklıktaki bir yere adının verilmesine itiraz ediyorum.Yerine itiraz ediyorum; Çünkü Allahuekber Dağları Sarıkamış’ta değildir. Olmayan bir yere başka bir yerin adı verilemez. Bu projeyi kim hazırladı, kim nasıl onay verdi bilmiyorum. Bundan Erzurum Valiliği, Şenkaya Kaymakamlığı ve Belediyesinin haberi var mıdır? Lütfen yetkililer bu konuda bizleri aydınlatsınlar.Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yapılan tanıtımı şöyle;”Erzurum ile Kars’ın Sarıkamış ilçesi sınırları arasında bulunan ve Sarıkamış Ormanları ile Allahuekber Dağlarını kapsayan, 22.520 hektar büyüklüğündeki alan, 19/11/2004 tarih ve 25618 sayılı kanunun resmî gazete de yayınlanması ile Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı olarak ilan edilmiştir.”

…Sarıkamış Harekatı’ndan kalan hatıra, belge ve savaş malzemelerinin bulunduğu Milli Park’ın içerisinde ayrıca bölgedeki Türk tarihi, Sarıkamış Harekatı ve sonrası da dahil olmak üzere çeşitli görsel teknikler, resimler ve belgeler ile bir güzergah boyunca kronolojik olarak anlatılacak……..

Bu güzergah hangi güzergah olmalı? Anma törenlerinin tersinden başlatıldığı gibi bütün bu tanıtmalar yine tersinden yanı Sarıkamış’tan mı başlatılması düşünülüyor? Sarıkamış Harekatı Güzergahı göz ardı edilerek yapılacak her türlü güzergah geçersizdir. Yapılacak her şeyin Harekat güzergâhına göre yapılmalıdır . Henüz her şey bitmiş değil .Şenkayalı yetkililerin bu süreci çok iyi değerlendirmeleri gerekir.

Bir başka internet sitesinde şöyle diyor; “Doğu Anadolu Bölgesi’nde Kars ve Erzurum illeri sınırları içinde yer alan milli parkın asıl kaynak değerini 1914 yılında bölgede donarak şehit olan 90 bin askerin aziz hatırası oluşturur. 1. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’nde Ruslar ile çarpışmak üzere harekete geçerek 3100 metreye ulaşan Allahuekber Dağları’nı geçip Sarıkamış’a ulaşmayı hedefleyen Türk Ordusu’na mensup 90000 asker soğuk, açlık ve hastalığın pençesine düşerek şehit olur. Böylesi bir trajedinin yanı sıra, uzun yıllar süren savaşlara tanıklık etmiş bölgede bir çok şehitlik bulunmaktadır. “Öyle ise Allauekber Şenkaya sınırları içinde olduğuna göre Milli Parkın adının Şenkaya Allahuekber Dağları Milli Parkı olması gerekmez miydi? Mevcut haritalarda adının Allahuekber Dağlarında gösterilmesi gerekmez miydi? Üstelik S.Harekatı’nda 10.Kolordunun yaklaşık kırk bin şehidi Allahuekber Dağının kuzey yamacında yatmakladır. Nerede ve hangi haritaya bakarsanız bakın “Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı “Sarıkamış sınırları içinde gösterilmiştir. Bunu anlayan ve düzeltmeye çalışan bir Şenkayalı yetkili yok mudur? Eğer iddialarımda ve paylaştığım belgelerde bir yanlışlık varsa lütfen birisi doğru belgelerle iddialarımı çürütsün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir