Erzurum Sevdalısı Olmak Demek, Laf Üretmek Değil, İş Üretmektir

ERZURUM’U SEVMEK DEMEK, LAF ÜRETMEK DEĞİL,İŞ ÜRETMEKTİR!

Erzurum’u sevmek demek; Atatürk’ü sevmek demektir.

Mustafa Kemal Atatürk; Amasya genelgesi sonrası , askerlik görevinden istifa etmiş, Erzurum a sivil olarak gelmiştir.

Erzurum’u sevmek demek; Türkiye’yi sevmek demektir.

Erzurum’u sevmek demek; Bir zamanlar doğunun başkenti konumunda olan bu kenti yine eski durumuna getirmeye çalışmak demektir.

Erzurum’u sevmek demek; Erzincan’a taşınan 3.Ordunun tekrar Erzurum’a alınması için uğraşmak demektir.

Erzurum’u sevmek demek; Narman Kırmızı Peri Bacaları Diyarını tanımak, yurt içinde ve yurt dışında tanıtarak yerli ve yabancı turistlerin gelmesini sağlamaktır.

Erzurum’u sevmek demek; Bir yer altı zenginlik kaynağımız olan Siyah altın “Oltu Taşını” yurt içinde ve yurt dışında yeterince tanıtarak yöreye zenginlik katmaktır.

Erzurum sevmek demek; Dadaş kelimesinin içini doldurmak demektir.

Erzurum’u sevmek demek; Bazı dernek, vakıf, federasyon ve benzeri kuruluşlar toplantılar yaparak, boy boy resim çektirip, üyelerine şirin görünmeye çalışmak, birbirlerine iltifat edici mesajlar göndermek, bir fındığın kabuğunu doldurmayacak içi boş işlerle uğraşmak, herhangi bir partinin oy makinesi gibi çalışmak, sadece taziyede bulunarak görevlerini yaptıklarını zannetmek değil, Erzurum’un sorunlarını ele alıp çözüme kavuşturmaktır.

Erzurum’u sevmek demek; Tortum Şelalesi’ni yeterince tanıtmak, yerli ve yabancı turistlerin gelmesini sağlamaktır.

Erzurum’u sevmek demek; Bir zamanlar hayvancılıkta en önde olan ve komşularına et ve hayvan ihraç eden bu şehri eski canlılığına kavuşturmaktır.

Erzurum’u sevmek demek; Erzurum ve Kars ili sınırları içinde bulunan bir milli Parkımızın adı Şenkaya Allahuekber Dağları ve Sarıkamış Milli Parkı olması gerekirken ,Erzurum-Şenkaya yok sayılarak konulan Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkının adının doğru olmadığına duyarlı davranmak ve itiraz etmek demektir.

Erzurum’u sevmek demek; Allahuekber Dağlarını Sarıkamış’a kaptırmamak demektir.

Erzurum’u sevmek demek; Çanakkale Şehitlerimiz için yapılan “Çanakkale Şehitliği” ülkemizin gurur kaynağıdır. Şehitlerimiz anıt mezarlarında huzur içinde yatmaktadırlar. Gel gör ki Allahuekber Dağı zirvesi ile Ersinek (Ormanlı) arasında yatan yaklaşık kırk bin şehidimiz, şehit düştükleri çamların, kayaların dibinde, eski yayla harabelerinde yatmaktadır. Ne yazık ki mezarları bile belli değildir. Tümünü temsilen “Meçhul Asker Anıtı ” bulunmaktadır. Resminde görüldüğü gibi onun da yazıları solmuş, silinmiş, yazıları dökülmüş ve bakımsız durumdadır. Bütün bunlardan anlaşılıyor ki Allahuekber şehitlerimize Çanakkale Şehitlerine verilen önem verilmemektedir. Umarım yakın zamanda “Onlar’ın da şanına uygun anıt mezarlar yapılır da ruhları huzur bulur.

Erzurum’u sevmek demek; Yöreyi, çağımızın en önemli bilgi edinme, bilgi yayma ve iletişim aracı internet ortamına taşımak demektir.

Erzurum’u sevmek demek; 1914 yılının sonlarına doğru başlayan “Sarıkamış Harekâtı Planının” amacı Sarıkamış’ta bulunan Rus Ordusunu arkadan vurmak, Rus yönetiminde Elviye i Selase) bulunan bölgeyi kurtarmaktı. Plana göre harekatın başlangıcı Erzurum’dur. Erzurum’dan hareket eden 3.Orduya bağlı 9.,10. ve 11.Kolordu Sarıkamış’a doğru ilerler.9.Kolordunun güzergahı şöyledir: Erzurum- Kargapazarı Dağları-Narman-Soğanlı Dağları ve Bardız üzerinden Sarıkamış’ta bulunan Rus Ordusunu arkadan vurmaktır.10.Kolordunun güzergahı ise: Erzurum-Tortum’dan iki kola ayrılan Kolordunun bir bölümü Ardos Yaylası üzerinden, diğer bölümü ise Tortum-Narman üzerinden hareket edip Oltu’da birleşerek Oltu-Kotik-Bardız üzerinden Sarıkamış’a hareket etmektir. Oltu’ya varan 10.Kolordu bir Rus müfrezesine takılarak kovalar ve Penek’e kadar gelir. Oradan geri dönülmez ve planda bir değişiklik yapılarak Kosor-Ersinek üzerinden Allahuekber Dağı’nın aşılması planlanır ve öyle de yapılır. 10.Kolordunun diğer bölümü ise Kotik bölgesinden Bardız’a hareket eder.11.Kolordu ve iki Süvari Birliği ise: Erzurum-Horasan Köprüköy üzerinden Sarıkamış’ta bulunan Rus Ordusunun önünü kesmek için hareket eder.Resmi kaynaklara göre özet olarak şehit sayısı şöyledir: 10.Kolordu şehitleri; Narman’da 2.500 şehit (Ataman, 1990: 46),Oltu’da 2.000 şehit (Aksun, 2005:204), Allahuekber’de 37.000 şehit (Kars Valiliği resmi internet sitesi- (www.kars.gov.tr/), resmi kaynaklara göre elimizde 9.Kolordu (Soğanlı ve Bardız) şehit sayısına ait bir veri olmamasına rağmen bazı kaynaklara göre 30.000 civarında olduğu belirtilmiştir. Kolorduların harekât güzergahları bu şekilde olmasına rağmen anma törenleri tersinden, yanı Sarıkamış’tan başlatılmakta, tersinden başlatılan törenlere ne yazık ki devlet yetkilileri de katılmaktadır. Sarıkamış’ta başlatılan törenlere katılanlar Allauekber’de yatan yaklaşık kırk bin şehidimizi yok sayarak ziyaret etmeden geri dönmektedir. Anma törenlerinin kolorduların resmi kayıtlarındaki harekât güzergahlarından başlatılmasını, tersinden yanı Sarıkamış’tan başlatanları kıskandıracak ve utandıracak anma törenleri için uğraşan demektir.

Velhasıl Erzurum’u sevmek demek lafa gelince “mangalda kül bırakmamak değil, Erzurum İçin bir çivi çakmak demektir.

Lütfen diğerlerini de aşağıdaki yorum bölümüne siz ekleyin.

One thought on “Erzurum Sevdalısı Olmak Demek, Laf Üretmek Değil, İş Üretmektir

  • 8 Haziran 2023 tarihinde, saat 10:42
    Permalink

    Kalemine yüreğine sağlık, yüreğimizin yangını dile getirip harika tespitleriin için çok teşekkür ederim. Allah senden razı olsun

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir