Erdavut’tan Bakınca!

Siz hiç şehit mezarı üzerine bina ve vericiler yapıp, verici çöplüğüne çevrildiğini gördünüz mü? Sıkı durun açıklıyorum!

Erzurum-Şenkaya İlçesinin Gülveren Köyü sınırlarında bulunan Erdavut Dağı’nın zirvesinde Davut adında bir şehidin yattığı herkes tarafından bilinmektedir. Döneminde yöreyi Türkleştirmek için görevlendirilen Erdavut Bölgede bulunan Türkün Bağları denilen yerde şehit düşer. Naaşı eski Türk adet ve geleneklerine göre bölgede bulunan en yüksek Dağ olan Erdavut’un zirvesine defnedilir ve üzerine taşlarla Höyük-Kurgan yapılır. Yüz yıllardır her yıl çevresindeki köyler tarafından ziyaret edilir, adaklar kesilip, dualar edilirdi.

Son yıllarda her nasıl olduysa bilmiyorum türbenin üzerine yangın gözetleme kulesi ve vericiler yapılıp beton çöplüğüne çevrildi. Şehit Davut bu beton yığıntıları altında yatıyor. Kemikleri sızlıyor.

Bu bina ve vericileri yapanlar, yapılmasına göz yumanlar, onay verenler ve ses çıkarmayarak rıza gösterenler ve hatta define bulmak maksadıyla mezarı soyanlar her kimse çok iyi bilin ki burada yatan Erdavut ; Bizim için, sizin için ,vatanı için hiç çekinmeden kendisini feda etmiştir. Fedakarlığının karşılığı bu mu olmalıydı?

Allah şahittir ki Erdavut’un yapılan bu nankörlüklere ahı ve feryadı fena olacak, kahir olup gidecekler, gereken cezasını bulacaklardır. Erdavut’un eli onların yakasındadır.

ERDAVUT’ TAN BAKINCA!

https://www.facebook.com/selahattin.altas.19/posts/9110704845622190

ZİYARETÇİLERDEN GELEN YORUMLAR

Gençay YılmazHocam yazınızı üzülerek okudum. Çok haklısınız.Yöremizde her konuda, tarihsel değeri olan ançak unutulan hassas ve değerli araştırmalarınızı taktirle karşılıyorum,ve nacizhane sizi tebrik ediyorum. Selamlar.

AktifGençay YılmazHocam ben bu konuyu 5 bin baskılı derğime taşıyacam.Şehitlerimize saygı da kalmamış.Mekanları cennet olsun inşallah.

AktifT.C. Selahattin AltaşBilgi paylaştıkça çoğalır. Çok iyi olur. Çok memnun olurum. Selamlar.

Atay GündaşHocam; bilmediğim bir konuda bilgilendirdiğin ve gündeme getirdiğin için çok sağ olun emeğine sağlık.

AktifT.C. Selahattin AltaşSevgili köylülerim (Gülverenlier), Kevenkiler, Bariklıler, Zuvartlılar ve hemşerilerim konu hakkında söyleyebileceğiniz bir çift sözünüz yok mudur?

Cevat ÇalişkanHocam sizi Tebrik Ediyorum yorulmak yok Bıkmak yok Bu işin sonuna kadar Gideceğiz Haklı mücadelemizde tek kalsak dahi.Sayğılar hürmetler, Selamlar.

Nermin DemirtaşYazık lar olsun

Cemil OkututcuHocam ilgine emeğine teşekkür ederim.Buna benzer Asagihamasta 100 yakın şehit lerin varlığını 4 yil ugrasmam sonucu ortaya çıktı ve ‘de köy insanları resmiyet kazandiktan sonra kabullenmeye başladılar.Tekrar tekrar gündeme getirdigin icin son suz teşekkür ederim.Insallah ilgili makamlar yapacakları araştırma sonucu gerekenleri yaparlar.

Koşar PolatSelahattin Altaş Hocam Sizinle gurur duyuyoruz.Hocam Şenkaya da doğup büyüdüğü halde hiç bir faydası olmayan çok İnsanımız var . Hatta her şey yapabilecek durumda olduğunu bildiğimiz çok Hemşehrimiz var bunu hepimiz biliyoruz. Bizler çam sakızı çoban armağanı birşeyler yapmaya çalışıyoruz.İste bu bize yetiyor. Hayırlı Akşamlar diliyorum.Esen kalınız.Hürmetler olsun.

Sacettin Ilgün

Ne acı..

Biz o bölgenin çocuklarıyız fakat bölgemizden haberimiz yok..

Ben ilk defa duydum..

Gönlüne ve emeğine sağlık öğretmenim..

İnşallah bu yazınızı okurlarda yetkililer derhal harekete geçer.

Hüseyin Karatay

Sayın hemserilerim erdavut dağında yatan şehit roma bizans saygı göstermiş dağın tam zirvesine türbe yapıp üzerini oda şeklinde kapatmislar

Ben çocukken ilk aklım kestiginde türbe yapidan içeri girer duva ederdik mezar taşının baş kisminda HAÇ işareti tasa kazmislardı

Lapo hasan ve Lapo ali bana doğru söylediklerine yemin ederek anlattılar dediler ki biz cocuktuk erdavuda mal yaymaya gittik dağın tepesinde oynarken aklımıza mezar taşlarının yerini değişmek geldi

Taşların yerini değişik sonra biraz daha oyalandik dedik ki gidip bakalım

Birde ne gördük degistirdigimiz taşlar tekrar yerine gelmiş

Sonra yanildikmi diye düşündük yine taşların yerini değiştirdik yani baştarafindaki taşı ayak ucuna ayak ucundakini baş tarafa getirdik

Sonra yeniden değiştirdik

Beriye geldik biraz bekleyip yine gidip baktık taşlar yine eski yerine gelmiş bunu görünce korkup oradan kactik

Hemserilerim sehit in kanı yere taşın üzerine düşünce curumeyip gece karanlıkta yeşil ışık saçıyor Kevengin

dağın guüney inin gül kaya tepesinden erdavuda kadar ziyaret yeri gibi bizanslılar taş çevirmişler bunlar ışte şehidin kaninin döküldüğü yerlerdir

Aynısını bende gece yeşil ışık saçtığını gul kayaya cikısta gördüm türkün bağlarının eğri kuzey yolunun altında gece gelirken bizim Köyden bur şahısla gördü orasını cevirdi

Selahattin beyin dediği gibi roma bizans ermeniler erdavuda sehite değer vermişler biz müslüman olarak o dağın tam zirvesine bir kac tane yansıtıcı koyup dağın tüm ihtişamını erdavut şehidinin degerini sayginligini yok etmisiz

Erdavut dağının eski kutsallığına kavuşması için herkesin bu konuda bir şeyler yapması dileğiyle saygılarımı sunuyorum

T.C. Selahattin Altaş

  · 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir