Erdavut’tan Bakınca!

ERDAVUT’ TAN BAKINCA!

Oltu’dan Penek’e giderken karşıda olanca heybetiyle sizi karşılayan Erdavut Dağı’nın zirvesi adeta bir gözlem kulesi gibidir. Erdavut’un Güneyi çıplak ve dik uçurumları, kuzeyi ormanlarla kaplı, aşağılarda Gülleri ile ünlü “Dadaşlar ve Güller Diyarı” Gülveren (İznos) Köyü bulunur. Yörede “gül” çiçeklerin genel adıdır. Ah Gülveren ah! Hamurumuz senin topraklarınla yoğruldu ama hayat şartları bizi senden ayırdı.

Zirveden doğuya baktığımızda; Yukarı Kur’a Çayı Vadisi, buna paralel uzanan yemyeşil ormanlarla kaplı Güzel Yayla, Kaymak Dağı, Karınca Düzü ve ilerisinde Göle (Merdinik) yer alır.

Kuzeye döndüğümüzde; Karşıda Erdavut’la yarışırcasına Ziyaret Tepe, aşağılarda Gülveren Yaylası ve Eşek Meydanı düzlüğü bulunur. İlerisinde Bülbülen Dağları-Yasamal’a kadar uzanan ormanlarla kaplı “yaylalar bölgesi” uzanır.

Güneyde karşılarda; Zirvesi gri -beyaz, etekleri yemyeşil bir gerdanlık gibi uzanan, yaklaşık kırk bine yakın S.Harekâtı 10.ncu Kolordu şehitlerini bağrında saklayan Allahuekber Dağları görülür. Allahuekber Dağları’ nın batı ucuna sırtını yaslayan,Leksor Deresi ile kucaklanan düzlükte Hz. Durak takma adıyla bir arkadaşın biraz abartılı bulduğum ifadesi ile dünyanın başkenti Şenkaya İlçe Merkezi yer alır. Ortaokul öğrenciliğimizde Leksor Deresi’nin kiraz, vişne dutlarından az mı yedik. İlerisinde Soğanlı Dağları, ötesinde kilimleri ünlü bir zamanların Bardız Sancağı yer alır. Daha ilerisi Sarıkamış topraklarıdır.

Zirveden batıya baktığımızda; Kuzeyde olduğu gibi Yukarı Çoruh’un dilim,dilim dildiği salkım saçak çok sayıda dereler ve kanyonlar gözünüze çarpar. Karşıda Kerkilik masadağı, ilerisinde Kotik 10.Kolordu şehitlerini görür gibi olursunuz. Eskiler odun İznos’ta ,su Kerkilik’ te derler. Biraz sağda Oltu-Penek-Göllet Çanağı (Havzası) yerini alır. Burası bilinen ve bilinmeyen madenler bölgesidir. Oltu’dan Göllet ve Penek’e kadar yol kenarlarında bazıları kırmızı, bazıları mor, gri,mavi ve değişik renklerde tepeler bulunur. Göle’den gelen kışın kaloriferli yol denilen yolda Kosor’ dan geçer Artvin’e varır. Çağ kebap yersen Kosor’u (Akşar’ı) unutma Çanağın daha ilerisinde puslu da olsa Artvin’in masalımsı sivri tepeleri sizleri büyüler.

Doğanın bütün güzelliklerinin yer aldığı bölge Şenkaya’dır. Ve dahası……..

Değerli arkadaşlar buraya sizlerin görüşlerini ekleyebilirsiniz. Sayfanın altındaki “yorum yaz” bölümüne yazarsanız yazıya eklenmiş olur. Teşekkürler.

Not: Mavi renkli yazılara tıklandığında ayrıntılar görülecektir.

Selahattin Altaş

Emekli Eğitim Müfettişi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.