Google Earth Bu Bilgileri Kim Veya Kimlerden Almış Olabilir?

BU BİLGİLERİ KİM VEYA KİMLERDEN ALMIŞ OLABİLİR?

Sanal iletişim, bilgi edinme ve bilgi yayma yolarından biri, belki de en önemlisi internettir. İnternet ‘’tabir caizse’’ çağımızın mucizesidir. İnternet yüzyılımızda Tanrının insanlığa bağışladığı en büyük armağandır. Bunu yeterince anlayıp değerlendirmeliyiz.İnterneti bulan ve bizlerin hizmetine sunan bilim adamlarına vefa borcumuzun olduğuna inanıyorum. Biz koltuğumuzda rahat rahat oturup, çayımızı, kahvemizi yudumlarken, loş laboratuvarlarda bizim için çalışan, didinen, saçlarını sakallarını ağartan bilim adamlarının olduğunu unutmamalıyız. Onlar bizim için bu mucizeyi buldukları, geliştirdikleri halde bizim bunu kullanmamakta ısrar etmemiz, gevşek davranmamız elbette bir vurdumduymazlıktır.Bu anlamda çağımızın bu nimetinin değerini bilip, bundan yeterince yararlanmak gerekiyor. Öğrenmenin, kendini geliştirmenin yaşı ve sınırı yoktur. Dolayısıyla hangi yaşta olursak olalım çağımızın bu nimetinden gerektiği gibi yararlanmamız gerekir. Yılgınlık yok. Tembellik yok. Yapamam duygusuna kapılmak yok.

Google Earth Nedir?

Google Earth, tüm Dünya’nın uydularından çekilmiş, değişik çözünürlükteki fotoğrafların görüldüğü, Google Labs tarafından satın alınan Keyhole adlı şirketin geliştirdiği bir bilgisayar programıdır. Uydu aracılığıyla alınan görüntülerin ücretsiz bir şekilde Haritalar hizmeti üzerinde kullanıcılara sunulmasını sağlayan Google, Haritalar hizmeti yanında pek çok ekstra özelliği de sunuyor. Google earth’ü bilgisayarınıza indirip “Google Earth” hizmetini kullanarak tüm Dünyayı uçakla gezebilir, iki mesafe arası uzaklığı belirleyebilir ya da sokak görünümüne girerek bilmediğiniz yerleri daha yakından görebilirsiniz. Google, sunmuş olduğu Earth hizmeti ile tüm Dünyayı görme fırsatı sunuyor. Tamamen uydu aracılığıyla alınan görüntüler birleştirilerek resim haline getirilirken üç boyutlu görüntü seçenekleri ile tüm noktalar net olarak izlenebilmektedir. Google Earth ile istediğiniz ili, ilçeyi ya da doğrudan ülkeyi gezebilir görüntüler alabilirsiniz. Ve hatta ücretli programı ile oturduğunuz dairenin camından içeri bakabilir, içeride kimlerin olduğunu, camına konmuş bir sineği dahi görebilirsiniz. Her ne kadar sık aralıklar ile güncellenmiyor olsa da son üç – altı aylık periyotlarda tüm değişimleri izlenebilmektedir.

Harita bilgilerinin nereden alındığını bilmiyorum. Akıl yürütüyorum; İçişleri Bakanlığından veya Valilik, Kaymakamlık ve Yerel yönetimlerde oluşturulmuş bir birimden alınmış olabileceğini düşünüyorum. Bilen birisi varsa lütfen bizimle paylaşsın. Bir araştırmaya belge olmak üzere Google Eart’ te arama yaparken şu yanlış bilgilere rastladım. Arama yerine “Allahuekber Dağları yazdığımda yerküre dönüp Allahuekber Dağının bulunduğu yerde durmakta, Dağın uydu görüntüsünün göstermektedir. Eğer önceden doğru bilgiler verilmişse doğru görüntü gelmektedir. Ne yazık ki Erzurum-Şenkaya sınırları içinde yer alan Allahuekber Dağının , hiç ilgi ve alakası olmayan Erzurum sınırları dışında bir bölgede gösterilmektedir. Yöreyi bilen birisi olarak bunu anlayabildim. Şenkaya’nın göğsüne bir gerdanlık gibi takılı, kırk bin Anadolu kuzusunu bağrında barındıran Allahuekber Dağının başka bir ilin sınırları içinde gösterilmesi şehitlerimizin anısına bir saygısızlık değil midir? Yoksa işin içinde “Allahuekber Şehitlerini” başka bir yere mal etme kurnazlığı mı var? Bütün bunlar beni ve benim gibi duyarlı diğer hemşerilerimizi ziyadesiyle rahatsızı ediyor. Bu durum yöreyi bilmeyen bir kişiyi yanlış bilgilendirmiş olmaktadır. Sadece bu değil, Gülveren Köyü sınırları içinde bulunan Erdavut Dağı’nın adı da eksik olarak Davut Dağı olarak gösterilmektedir. Bu sebeple “Google Eart’ü kınıyorum. Çağımız internet çağı olduğuna göre ülkemizle ilgili internette ver almış bu ve bunun gibi pek çok yanlış bilgiyi düzeltmek gerekmez mi? Bunları yasal olarak kimlerin düzelmesi gerekiyor? Ben buradan bir vatandaş olarak yetkileri bilgilendiriyor, bu ve bunun gibi diğer yanlış bilgilerin düzeltilmesini bekliyorum. Yöremize ait doğru bilgilerin internette yer almasının umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir