Şenkaya Bir Sınıf,Hüseyin Köycü İse O Sınıfın Öğretmenidir.

ŞENKAYA BİR SINIF,HÜSEYİN KÖYCÜ O SINIFIN ÖĞRETMENİ (PRO.DR.COŞKUN KÖYCÜ),SARI KARTON PROJESİ MÜFREDATI ,ŞENKAYA GAZETESİ İSE O SINIFIN DERS KİTABIDIR

İlçemiz Şenkaya daha 1970 ’li yıllarda okullaşma ve okuma-yazma sorununu halletmiş,ilerleyen yıllarda ilçeyi Doğu Anadolu bölgesinde okuma-yazma bakımından ikinci sıraya taşımıştır.O yıllarda Erzincan’dan Kars’a kadar hangi köye giderseniz gidin mutlaka bir Şenkayalı öğretmen,ebe veya orman memuru görürdünüz.Bunun en önemli nedenlerinden biri yöre halkının okuma-yazmaya,yenileşme ve aydınlanmaya yatkın ve istekli olması,diğer önemli bir nedeni ise ilçemizin kurucusu Hüseyin Köycü’nün daha 1929 yılında hazırladığı “Sarı Karton Projesinin” meyve vermesidir.

1970 ’li yıllarda Şenkaya’da durum böyle iken, 1995 yılında Nevşehir’e 8-10 km mesafede Ankara kara yolu üzerinde bulunan ve patates zengini olan bir köyde Liseyi bitiren bir kişi bile yoktu.Birlikte çalıştığım bir arkadaşım konuyu araştırdı.Bunun Cumhuriyet okullarına olan ilgisizlik olduğu ,ilkokullarda okutmalarının ise zorunlu olduğundan kaynaklandığı sonucuna vardı.Şenkaya’dan ayrıldıktan sonra görev yaptığım illerde eğitim-öğretim düzeyinin Şenkaya’dan en az otuz yıl geri olduğunu görmüş oldum.


Şenkaya Gazetesi (1950-1955) incelendiğinde görülecektir ki sadece bir gazete değil ,aynı zamanda bir ana ders kitabını andırır.Öyle bir ders kitabı ki içeriğinde bütün dersler var; Tarih,Edebiyat,Coğrafya,Türkçe,Sağlık Bilgisi,Tarım Dersi,Sanat,Tiyatro vs. Prof.Dr. Sayın Coşkun Köycü, Hüseyin Köycü hakkında ne demişti? ‘’ Şenkaya bir sınıf,Köycü ise o sınıfın öğretmenidir.’’ İzinleri olursa buna bir ilave yapmak istiyorum.Şenkaya bir sınıf,Köycü o sınıfın öğretmeni,Şenkaya Gazetesi ise o sınıfın ders kitabidir.’’Sarı Karton Projesi’’ de o kitabın amaç ve ilkelerini teşkil etmektedir.


Günümüz gazetelerinin bir çoğuna bakıldığında ;Yalan –yanlış haberler,bilimsellikten uzak ,eğitici değeri olmayan yanlı köşe yazıları,kültürümüze uymayan magazin haberleri vs. İçleri bomboş yazılar.


Şenkaya Gazetesine gelince;Her sütunu toplumu aydınlatan,bilinçlendiren ve bilgilendiren,toplumun sorunlarını ve çözüm yollarını içeren,özetle eğitsel değeri olan yazılar.Şöyle ki;Köşesinde kaleme aldığı her makalesinde yenileşmekte olan toplumun bir ihtiyacını,derdini ele almış ,yaralara merhem olmaya çalışmıştır.’’Köy Muhtarı Sen Bunları Biliyor musun ?’ ’sütununda sorularla her sayısında yine ayrı bir konu ele alınarak köy muhtarlarının ilgisini uyandırmış,dikkatlerini çekmiş,belki de hiç akıllarında olmayan konuların farkına vardırmış,onların bu konuları inceleyip,araştırmalarına öğrenmelerine ve hayata geçirmelerine önayak olmuştur.

Bu arada ‘’Bilmiyorsan Öğretmenden Öğren ‘’diyerek hem okurlarına yol göstermiş ve hem de öğretmeni ön plana çıkarmıştır.Çünkü toplumun aydınlanmasının,ilerlemesinin eğitimden,okuldan ve öğretmenden geçtiğine inanıyordu.Ve de öğretmenlerin kendilerinin geliştirmelerine de yardımcı olmuş oluyordu.
Selahattin ALTAŞ
Emekli Eğitim Müfettişi

“ÖRTÜLÜ KÖYÜNDEN ŞENKAYA İLÇESİNE UZANAN AYDINLIK YOLUN MİMARI HÜSEYİN KÖYCÜ”FACEBOOK SAYFAMIZA YAPILAN YORUMLARDAN BAZILARI:

  1. Nevzat TaskinYalovanın köyleride aynı üç büyük şehrin ortasında tarıma dayalı para kazanma yoluna kapılmış okumayı hiç gaile almamışlar.Ama şimdi akılları başlarına gelmiş okuma yarışına girişmişler inşallah bu hızlarını kesmezde devam ettirirler.
  2. Taner ÖzbekMerhabalar değerli bilgilerinizden dolayı çok teşekkür ederim ben şuan ege böıgesinde çalışıyorum inanın halen daha eğitim durumları bizim 70 mişli yıllarını baz alayım henüz bize ulaşacak larını sanmıyorum inanın bunu bizzat yaşıyorum şenkayalı olmak bir ayrıcalıktır o yörenin çocuğu olmaktan gurur duyuyorum saygı ve selamlarımla.
  3. İrşadi HarbigilDeğerli hocam sizi tebrik ediyorum kutluyorum şenkayanın bu hale gelmesine insanlarının aydın ve vatanperliklerinin köycünün sayesinde filizlenip yükselip dallanmasının ve sizin sayenizde bu sayfalarda yer bulup, şenkayayı, hüseyin köycüyü hiç görmeyen yeni nesle anlatmanızdan gurur duyuyorum bütün şenkayalılar gibi sağolun varolun kaleminin mürekkebi bitmesin Allah yolun açık etsin selamlar saygılar sunarım.
  4. TC Selahattin AltaşYönetici+2İrşadı bey çok teşekkür ediyorum.Bilgilerin yeni nesle aktarılmasında bir nebze katkımız olursa ne mutlu bize. Memleketimize vefa borcumuz var.Selam,sevgi ve saygılar.
  5. Ali Osman KarahanBaşta Hüseyin Köycü yü ve bütün Şenkaya. Lıları bir Erzincanlı olarak tebrik ediyorum ve sizleri alkışlıyorum.
  6. AktifMemet ErdoğduTürkiye Cumhuriyeti’nden Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, Şenkaya’dan da Hüseyin KÖYCÜ’yü çıkarın; geriye hiçbirşey kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir