Şifalı Bitkiler

ÖNERİLER BESİN TAKVİYESİDİR.İLAÇ DEĞİLDİR.

YUMURTA AKI

Bu yöntem itfaiyecilerin eğitimi sırasında ders olarak verilmiş Bir yanık meydana geldiğinde, kapsadığı alan ne olursa olsun ilk yardım, etkilenen alanı sıcaklık azalıncaya ve deri tabakalarını yakmayı bırakıncaya kadar soğuk suyun altına tutmak ve sonrasında bu bölgeye yumurta akı uygulamaktan oluşmaktadır. Bir kimsenin elinin büyük bir kısmı kaynar su ile yandığında, duyduğu büyük acıya rağmen elini soğuk su musluğunun altına tutmuş ve sonrasında 2 yumurta kırmış, aklarını ayırmış ve çırpmış ve elini içine daldırmıştır.Eli o denli yanmış durumdadır ki yumurta akı uygulanır uygulanmaz derisi kurumuş ve yumurta akı bir film tabakası oluşturmuştur.Daha sonra bu kişi yumurta akının doğal bir kollajen (bir tür albüminoid) olduğunu öğrenmiş ve en az bir saat boyunca eline tabaka üzerine tabaka gelecek şekilde yumurta akı uygulamıştır. Öğleden sonra hiçbir acı duymaz olmuştur. Ertesi sabah yanık bölgesinde nerdeyse belirsiz bir kırmızımsı leke kalmıştır. Elinde sürekli ve feci görünüşlü bir yara izi kalacağını düşünürken 10 gün sonra geride hiçbir yanık izi kalmamış ve hatta deri eski normal rengine yeniden kavuşmuştur! Yanan bölge yumurta akında mevcut ve aslında vitamin dolu bir plasenta (etene) olan kollajen sayesinde tamamen yenilenmiştir.

LİMONLU SU– Malum “Su Hayattır!”

1.Limonlu su, zengin elektrolitleri ile (potasyum, kalsiyum ve magnezyum) bedenin her köşesini şahanesiyle sular.

2 . Limonlu su, karaciğerin en sevdiğidir. Tüm yiyeceklerden daha fazla enzim üretmesine yardımcı olur.

3.Limonlu su, karaciğeri toksinlerden temizler, arındırır. Yani limonlu su, süper bir detoks içeceğidir.

4 .Limonlu su, bağışıklık sistemini güçlendirir.

5 . Limonlu su, bedenin kendini iyileştirme mucizesini destekler.

6. Limonlu su, serotonini yükseltir.Modu mutluluğa çevirir.

7. Limonlu su, stres savardır. Tüm endişeleri, negatif kuruntuları ve hatta depresyonu da alt eder.

8 .Limonlu su, beyne iyi gelir. Dikkati canlandırır.

9 .Limonlu su, metabolizma ve sindirimi sorunlarını giderir. Beden besinleri daha iyi özümser.Bu da elbette kilo vermek demektir.

10. Limonlu su, pektin lifi içeriği ile iştah kontrolü de sağlar.

11 .Limonlu su, kemik erimesini önler.

12. Limonlu su, böbrek taşı, safra taşı, pankreas taşı ve kalsiyum birikimlerini eritir.

13. Limonlu su, kanı, damarları, arterleri temizler.

14 . Limonlu su, yüksek tansiyona iyi gelir. Düşük tansiyonluların dikkat etmesi gerekebilir. Düşük tansiyon için limonlu suya Himalaya veya deniz tuzu eklenmesi önerilir.

15. Limonlu su, enfeksiyonları hafifletir.

16. Limonlu su, eklemlerde biriken ürik asidi seyreltir. Eklem ağrılarına ve dizlere iyi gelir.

17 . Limonlu su, diş ağrılarına ve diş eti hastalıklarına da iyi gelir.

18 . Limonlu su, bütün bedeni yeniler, gençleştirir.

19 .Limonlu su, müthiş bir antioksidandır. Cildin kolajen üretimini destekler.Çizgiler, sarkmalar yok olur.

20 . Limonlu su, vücudun pH değerini alkali yönünde yükseltir. Bedenin yüksek pH seviyesinde uzun süre kalmasını sağlar. Daha yüksek pH seviyesi, hastalıkların bedende yaşayamamasına sebep olur.Kanser dahi alkali bir ortamda yaşayamaz.

KİRAZ SAPININ FAYDALARI

GOJİ BERRY MEYVESİ NEDİR,NASIL TÜKETİLİR?

Anavatanı Tibet olan bir meyvedir.Çalı cinsinden çok yıllık bir bitkidir.Geleneksel Çin tıbbında önemli rol oynar. Metabolizmanın genel sağlığı için çok faydalı olduğu kabul edilen bu bitkinin böbrek, ciğer ve göz hastalıklarını tedavi etmek için uzun zamandır kullanıldığı bilinmektedir.

Goji berry meyvesinde; 8’i temel olmak üzere 18 farklı amino asit bulunuyor.İçeriğinde kompleks karbonhidratlar var,A vitamini, çinko, antioksidanlar, C vitamini, B vitamini, lif ve demir açısından da oldukça zengin olduğu bilimsel olarak ispat edilmiş durumda.

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserle savaşır. 2. Göz sağlığına faydalıdır. 3. Kan şekerini dengeler. 4. Testosteron salgısını arttırır. 5. Karaciğeri temizler. 6. Enerji verir. 7. Kilo verilmesine yardımcı olur.

İç Anadolu bölgesinde de yetişen bir bitkidir.Kırşehir bölgesi şartlarında fevkalade yetişir.Yumuşak çalımsı bir bitki olduğunu için bahçelerde çitlerin kenarlarına dikilir ve çitleri sarar.Aksi halde yere kapanmaması için yüksekçe bir düzenek kurulması gerekebilir.Oldukça arsız bir bitkidir.Çoğaltılması kolaydır.Bulunduğu yerin bir metreye kadar olan topraktan sürgünler çıkar. Bu sürgünler toprağı ile birlikte alınıp başka bir yere dikildiğinde şaşmadan tutar.Bahçenize bir tane diktiğinizde yıllar içinde bütün bahçeye yayılır.Yaş olarak tüketildiği gibi kurutularak da tüketilir.Yaş olarak günde iki kez olmak üzere 30 grama kadar tüketilir.Tansiyon hastaları kullanmadan önce doktor danışmaları gerekir.

Nasıl  Kurutulur?

Profesyonelce Goji Berry meyvesi yetiştirenler  kurutma makinelerinde kuruturlar.Ancak buna gerek yoktur.Biraz zahmetli olur ama herkes kurutabilir.Olgunlaşmış meyveler toplanır.Bir kabın içinde karbonatlı suya bulanır.

Meyveler tek tek kürdanla delinerek serilir.Meyvenin kabuğunda Güneş ışığını engelleyici bir madde olduğundan karbonat kullanılır.Kürdanla delinmesinin sebebi için kaysı vs. gibi açılamadığından,meyvenin kararmaması ve içine hava girmesi içindir.

Bu benim bulduğum bir yöntemdir.Kırşehir bölgesindeki meraklılara fide temini konusunda yardımcı olunur.(İrtibat telefonu:05055809871)

”Beslenme yanlışsa ilacın yararı yok,beslenme doğruysa ilaca gerek yok”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir