Şifalı Bitkiler

ÖNERİLER BESİN TAKVİYESİDİR.İLAÇ DEĞİLDİR.

GOJİ BERRY MEYVESİ NEDİR,NASIL TÜKETİLİR?

Anavatanı Tibet olan bir meyvedir.Çalı cinsinden çok yıllık bir bitkidir.Geleneksel Çin tıbbında önemli rol oynar. Metabolizmanın genel sağlığı için çok faydalı olduğu kabul edilen bu bitkinin böbrek, ciğer ve göz hastalıklarını tedavi etmek için uzun zamandır kullanıldığı bilinmektedir.

Goji berry meyvesinde; 8’i temel olmak üzere 18 farklı amino asit bulunuyor.İçeriğinde kompleks karbonhidratlar var,A vitamini, çinko, antioksidanlar, C vitamini, B vitamini, lif ve demir açısından da oldukça zengin olduğu bilimsel olarak ispat edilmiş durumda.

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserle savaşır. 2. Göz sağlığına faydalıdır. 3. Kan şekerini dengeler. 4. Testosteron salgısını arttırır. 5. Karaciğeri temizler. 6. Enerji verir. 7. Kilo verilmesine yardımcı olur.

İç Anadolu bölgesinde de yetişen bir bitkidir.Kırşehir bölgesi şartlarında fevkalade yetişir.Yumuşak çalımsı bir bitki olduğunu için bahçelerde çitlerin kenarlarına dikilir ve çitleri sarar.Aksi halde yere kapanmaması için yüksekçe bir düzenek kurulması gerekebilir.Oldukça arsız bir bitkidir.Çoğaltılması kolaydır.Bulunduğu yerin bir metreye kadar olan topraktan sürgünler çıkar. Bu sürgünler toprağı ile birlikte alınıp başka bir yere dikildiğinde şaşmadan tutar.Bahçenize bir tane diktiğinizde yıllar içinde bütün bahçeye yayılır.Yaş olarak tüketildiği gibi kurutularak da tüketilir.Yaş olarak günde iki kez olmak üzere 30 grama kadar tüketilir.Tansiyon hastaları kullanmadan önce doktor danışmaları gerekir.

Nasıl  Kurutulur?

Profesyonelce Goji Berry meyvesi yetiştirenler  kurutma makinelerinde kuruturlar.Ancak buna gerek yoktur.Biraz zahmetli olur ama herkes kurutabilir.Olgunlaşmış meyveler toplanır.Bir kabın içinde karbonatlı suya bulanır.

Meyveler tek tek kürdanla delinerek serilir.Meyvenin kabuğunda Güneş ışığını engelleyici bir madde olduğundan karbonat kullanılır.Kürdanla delinmesinin sebebi için kaysı vs. gibi açılamadığından,meyvenin kararmaması ve içine hava girmesi içindir.

Bu benim bulduğum bir yöntemdir.Kırşehir bölgesindeki meraklılara fide temini konusunda yardımcı olunur.(İrtibat telefonu:05055809871)

”Beslenme yanlışsa ilacın yararı yok,beslenme doğruysa ilaca gerek yok”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir