Şifalı Bitkiler

ÖNERİLER BESİN TAKVİYESİDİR.İLAÇ DEĞİLDİR.

Doğal Anti-Aging: Yaşlanma Karşıtı Yiyecekler

İşte sizi genç tutacak 9 yiyecek!

1. Kabuksuz meyveler (vişne, çilek, kızılcık, yaban mersini, ahududu, böğürtlen)

Kabuksuz meyveler antioksidan bakımından zengindir. Antioksidanlar; örneğin antosiyaninler ve flavonollar hücre sağlığını destekler ve hastalıklara karşı korur. Antosiyaninler, çoğunlukla böğürtlende bulunur ve kanser, diyabet gibi hastalıklardan korunmanıza yardımcı olurlar.

Vişne ya da mor erik gibi koyu renkli meyveler ise en iyi anti-aging özelliğe sahip besinlerin başında gelir; çünkü yoğunluk olarak diğer meyvelerden daha çok antioksidan barındırırlar. Bazı çalışmalara göre yaban mersini, parkinson gibi sinirsel hastalıkları yavaşlatıcı özellik gösterir, hafızayı güçlendirir, kanser hücrelerinin gelişimini engeller. Ayrıca bu meyveler mükemmel vitamin kaynaklarıdır. Bolca C vitamini içerirler. C vitamini, hasarlı vücut dokularını yeniler ve deri kanserini önleyici özelliği vardır.

2. Bitter çikolata!

Yaşlanmanın en büyük etkisi cildimizde görülür. UV ışınlarınlarına maruz kalan cilt, vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha çabuk yaşlanır. Fakat biliyor muydunuz, bitter çikolata yemek sizi zararlı UV ışınlarından koruyor!

Çikolata’nın ana maddesi kakao çekirdeği, içinde bolca antioksidan barındırıyor ki bu aklınıza gelebilecek birçok yiyecekten çok daha fazla. Ama bütün çikolatalar aynı etkiyi göstermiyor. Yaşlanmaya savaş açtıysanız sizin için bitter çikolata öneriyoruz; çünkü diğer çikolatalara uygulanan arıtma süreci cilde iyi gelen antioksidanları da beraberinde götürüyor.

 3. Fasulye

Fasulye, kalbiniz için iyidir. Genelde gaz yaptığı için kötü bir üne sahiptir fasulye; fakat en iyi diyetsel unsurlardan biridir. Az yağlı protein olan fasulye özellikle et yemeyenler için etin yerine geçer ve güçsüz kalmanızı engeller. Buna ek olarak lif içerir ve kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı olur. Antioksidan bakımından zengindir. Vitamin ve mineral içerir, bunlar arasında demir, B vitamini ve potasyum bulunur. Yani kısaca faydası saymakla bitmez. Genç kalmak istiyorsanız fasulye tüketiminizi arttırmanızı tavsiye ederiz.

4. Balık mucizesi!

Popüler bir besin takviyesi olan balık yağının bu kadar yaygın kullanılmasnın bir sebebi var. Balık yemek ya da balık yağı takviyesi almak vücuda Omega-3 takviyesi sağlar. Kalp hastalıklarını engeller ve iltihaplara karşı savaş açar. Ayrıca düşük tansiyon ve aritmi( ritm bozukluğu) riskini büyük ölçüde azaltır. Omega-3, en fazla soğuksu balıkları ; somon, ton balığı ve sardalyada bulunur.

Araştırmalara göre balık yiyen insanlar daha uzun yaşıyor! Haftada 2-3 kere balık yiyen bir kişinin  ölüm riski %40 ‘a kadar düşüyor. Kalp ameliyatı geçirmiş birinin haftada 2 defa balık tüketmesi, kalp hastalığının tekrarlanması riskini % 29 oranında düşürüyor.

5. Yaşam kaynağı sebzeler!

Meyveler gibi, sebzeler de antioksidan bakımından zengin besinler arasında yer alır. Yaşlanmanın en büyük düşmanı olan antioksidanlar en çok lifli sebzelerde bulunur. Bunlar arasında ıspanak ve karalahana başta geliyor. Lutin ve zeaxanthin antioksidanları içeren bu sebzeler aynı zamanda UV ışınlarının cilde zarar vermesini büyük ölçüde engelliyor. Aynı zamanda ACK ve E vitamini içeren sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirip vücudun yorgun düşmesini engeller, böylece daha az hasta oluruz. Kanser ve yüksek tansiyon riskini azaltan sebzeler günün her öğünü rahatça tüketilebilir!

6. Tam tahıllı besinler!

Tam tahıllı besinlerin sindirim sistemimizi düzenlediği bilinen bir gerçek. Lifler vücuttaki istenmeyen yağlar ve kötü kolesterol kurtulmanızı sağlar. Aynı zamanda açlığınızı kontrol altına almanıza yardımcı olur. Bunların yanında yaşlandırmayı engelleyici özelliği bulunuyor. Tam buğdaylı yiyecekler, esmer pirinç, buğdaylı yiyeceklerin hepsi vitamin ve mineral açısından zengindir. Tam tahıllı yiyecekleri bolca tüketen insanlarda kalp hastalıkları, kalp krizi ve diabet daha az görülmektedir.

Önemli olan başka bir faktör, bu tahıllı yiyecekleri rafine edilmemiş haliyle yemektir. Rafine işleminde birçok vitamin ve mineraller de elenir ve faydasını büyük ölçüde azaltır.

 7. Kuru yemişler

Kuru yemişler sağladıkları protein ile bilinir, ama bu küçük, besin değeri yüksek akıl küplerinin faydaları bununla bitmiyor.  Doymamış yağ içeren kuru yemişler, balıklar gibi Omega-3 içerir ve kalp sağlığına iyi gelir. Aynı zamanda içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde yüksek tansiyonu düşürürler. İçerdikleri E vitamini sayesinde hücre yenilenmesini sağlarlar ki kozmetikte sıkça kullanılan bir vitamin olan E vitamininini beslenerek almak dışarıdan takviye yapmaktan çok daha doğal bir yöntemdir.

Kuru yemişlerin kalori açısından zengin olduğunu sananlara da şöyle bir bilgi verelim; tükettiğiniz kuru yemişlerin %20′lik kalori miktarı vücudunuz tarafından emilmiyor! Tok tutucu özelliğinden dolayı diyetlerde ara öğün olarak kullanılmalarında hiçbir sakınca bulunmuyor.

8. Sarımsak

Sarımsak, Türk halkının yemeklerde sıkça kullandığı bir besin maddesidir. Faydaları say say bitmez. Anti-aging özelliğine sahip bu besin aynı zamanda kolesterolü düşürür, hücre yenilenmesini sağlar ve iltihap giderir. Şişkinliğinizi atmanıza yardımcı olur. Bir nevi vücut detoksu sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yıllardır alternatif tıp, halk tabiriyle kocakarı ilaçlarında kullanılan sarımsağın faydaları arasında enfeksiyon önleyici etkisi ve anti bakteriyel özelliği vardır. Kanserin yayılmasını engeller. Sıkça tüketildiği takdirde (pişmiş veya çiğ)  mide, bağırsak ve pankreas kanseri olma riskini azaltır.

9. Avokado

Avokado, içerisinde barındırdığı E vitamini ve potasyum sayesinde anti-aging de çığır açıcı özelliğe sahiptir. Yaşlanma önleyici kozmetik ürünlerin çoğunda avokado kullanılır. Bunların yanı sıra bolca antioksidan içerir. Cilt sağlığına iyi gelir, tansiyonu düşürür. Aynı zamanda folik asit ve B vitamini içerir. Kemik erimesini engeller. Kan pıhtılarının oluşumunu engeller, kötü kolesterolü düşürür. Dışarıdan kozmetik takviyesi yerine beslenmeyle gelen güzellik için haftada birkaç kere avakado tüketmek her yaş için doğal bir gençleştiricidir.(alıntıdır)

LİMONLU SUYUN FAYDALARI

1– Malum “Su Hayattır!”. Limonlu su, zengin elektrolitleri ile (potasyum, kalsiyum ve magnezyum) bedenin her köşesini şahanesiyle sular.

2 – Limonlu su, karaciğerin en sevdiğidir. Tüm yiyeceklerden daha fazla enzim üretmesine yardımcı olur.

3 – Limonlu su, karaciğeri toksinlerden temizler, arındırır. Yani limonlu su, süper bir detoks içeceğidir.

4 – Limonlu su, bağışıklık sistemini güçlendirir.

5 – Limonlu su, bedenin kendini iyileştirme mucizesini destekler.

6 – Limonlu su, serotonini yükseltir.Modu mutluluğa çevirir.

7 – Limonlu su, stres savardır. Tüm endişeleri, negatif kuruntuları ve hatta depresyonu da alt eder.

8 – Limonlu su, beyne iyi gelir. Dikkati canlandırır.

9 – Limonlu su, metabolizma ve sindirimi sorunlarını giderir. Beden besinleri daha iyi özümser.Bu da elbette kilo vermek demektir.

10 – Limonlu su, pektin lifi içeriği ile iştah kontrolü de sağlar.

11 – Limonlu su, kemik erimesini önler.

12 – Limonlu su, böbrek taşı, safra taşı, pankreas taşı ve kalsiyum birikimlerini eritir.13 – Limonlu su, kanı, damarları, arterleri temizler.

14 – Limonlu su, yüksek tansiyona iyi gelir. Düşük tansiyonluların dikkat etmesi gerekebilir. Düşük tansiyon için limonlu suya Himalaya veya deniz tuzu eklenmesi önerilir.

15 – Limonlu su, enfeksiyonları hafifletir.

16 – Limonlu su, eklemlerde biriken ürik asidi seyreltir. Eklem ağrılarına ve dizlere iyi gelir.

17 – Limonlu su, diş ağrılarına ve diş eti hastalıklarına da iyi gelir.

18 – Limonlu su, bütün bedeni yeniler, gençleştirir.

19 – Limonlu su, müthiş bir antioksidandır. Cildin kolajen üretimini destekler.Çizgiler, sarkmalar yok olur.

20 – Limonlu su, vücudun pH değerini alkali yönünde yükseltir. Bedenin yüksek pH seviyesinde uzun süre kalmasını sağlar. Daha yüksek pH seviyesi, hastalıkların bedende yaşayamamasına sebep olur.Kanser dahi alkali bir ortamda yaşayamaz.*(Alıntı Doç.Dr.Cenk KILIÇ )

YUMURTA AKI

Bu yöntem itfaiyecilerin eğitimi sırasında ders olarak verilmiş Bir yanık meydana geldiğinde, kapsadığı alan ne olursa olsun ilk yardım, etkilenen alanı sıcaklık azalıncaya ve deri tabakalarını yakmayı bırakıncaya kadar soğuk suyun altına tutmak ve sonrasında bu bölgeye yumurta akı uygulamaktan oluşmaktadır. Bir kimsenin elinin büyük bir kısmı kaynar su ile yandığında, duyduğu büyük acıya rağmen elini soğuk su musluğunun altına tutmuş ve sonrasında 2 yumurta kırmış, aklarını ayırmış ve çırpmış ve elini içine daldırmıştır.Eli o denli yanmış durumdadır ki yumurta akı uygulanır uygulanmaz derisi kurumuş ve yumurta akı bir film tabakası oluşturmuştur.Daha sonra bu kişi yumurta akının doğal bir kollajen (bir tür albüminoid) olduğunu öğrenmiş ve en az bir saat boyunca eline tabaka üzerine tabaka gelecek şekilde yumurta akı uygulamıştır. Öğleden sonra hiçbir acı duymaz olmuştur. Ertesi sabah yanık bölgesinde nerdeyse belirsiz bir kırmızımsı leke kalmıştır. Elinde sürekli ve feci görünüşlü bir yara izi kalacağını düşünürken 10 gün sonra geride hiçbir yanık izi kalmamış ve hatta deri eski normal rengine yeniden kavuşmuştur! Yanan bölge yumurta akında mevcut ve aslında vitamin dolu bir plasenta (etene) olan kollajen sayesinde tamamen yenilenmiştir.

LİMONLU SU– Malum “Su Hayattır!”

1.Limonlu su, zengin elektrolitleri ile (potasyum, kalsiyum ve magnezyum) bedenin her köşesini şahanesiyle sular.

2 . Limonlu su, karaciğerin en sevdiğidir. Tüm yiyeceklerden daha fazla enzim üretmesine yardımcı olur.

3.Limonlu su, karaciğeri toksinlerden temizler, arındırır. Yani limonlu su, süper bir detoks içeceğidir.

4 .Limonlu su, bağışıklık sistemini güçlendirir.

5 . Limonlu su, bedenin kendini iyileştirme mucizesini destekler.

6. Limonlu su, serotonini yükseltir.Modu mutluluğa çevirir.

7. Limonlu su, stres savardır. Tüm endişeleri, negatif kuruntuları ve hatta depresyonu da alt eder.

8 .Limonlu su, beyne iyi gelir. Dikkati canlandırır.

9 .Limonlu su, metabolizma ve sindirimi sorunlarını giderir. Beden besinleri daha iyi özümser.Bu da elbette kilo vermek demektir.

10. Limonlu su, pektin lifi içeriği ile iştah kontrolü de sağlar.

11 .Limonlu su, kemik erimesini önler.

12. Limonlu su, böbrek taşı, safra taşı, pankreas taşı ve kalsiyum birikimlerini eritir.

13. Limonlu su, kanı, damarları, arterleri temizler.

14 . Limonlu su, yüksek tansiyona iyi gelir. Düşük tansiyonluların dikkat etmesi gerekebilir. Düşük tansiyon için limonlu suya Himalaya veya deniz tuzu eklenmesi önerilir.

15. Limonlu su, enfeksiyonları hafifletir.

16. Limonlu su, eklemlerde biriken ürik asidi seyreltir. Eklem ağrılarına ve dizlere iyi gelir.

17 . Limonlu su, diş ağrılarına ve diş eti hastalıklarına da iyi gelir.

18 . Limonlu su, bütün bedeni yeniler, gençleştirir.

19 .Limonlu su, müthiş bir antioksidandır. Cildin kolajen üretimini destekler.Çizgiler, sarkmalar yok olur.

20 . Limonlu su, vücudun pH değerini alkali yönünde yükseltir. Bedenin yüksek pH seviyesinde uzun süre kalmasını sağlar. Daha yüksek pH seviyesi, hastalıkların bedende yaşayamamasına sebep olur.Kanser dahi alkali bir ortamda yaşayamaz.

KİRAZ SAPININ FAYDALARI

GOJİ BERRY MEYVESİ NEDİR,NASIL TÜKETİLİR?

Anavatanı Tibet olan bir meyvedir.Çalı cinsinden çok yıllık bir bitkidir.Geleneksel Çin tıbbında önemli rol oynar. Metabolizmanın genel sağlığı için çok faydalı olduğu kabul edilen bu bitkinin böbrek, ciğer ve göz hastalıklarını tedavi etmek için uzun zamandır kullanıldığı bilinmektedir.

Goji berry meyvesinde; 8’i temel olmak üzere 18 farklı amino asit bulunuyor.İçeriğinde kompleks karbonhidratlar var,A vitamini, çinko, antioksidanlar, C vitamini, B vitamini, lif ve demir açısından da oldukça zengin olduğu bilimsel olarak ispat edilmiş durumda.

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

1. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanserle savaşır. 2. Göz sağlığına faydalıdır. 3. Kan şekerini dengeler. 4. Testosteron salgısını arttırır. 5. Karaciğeri temizler. 6. Enerji verir. 7. Kilo verilmesine yardımcı olur.

İç Anadolu bölgesinde de yetişen bir bitkidir.Kırşehir bölgesi şartlarında fevkalade yetişir.Yumuşak çalımsı bir bitki olduğunu için bahçelerde çitlerin kenarlarına dikilir ve çitleri sarar.Aksi halde yere kapanmaması için yüksekçe bir düzenek kurulması gerekebilir.Oldukça arsız bir bitkidir.Çoğaltılması kolaydır.Bulunduğu yerin bir metreye kadar olan topraktan sürgünler çıkar. Bu sürgünler toprağı ile birlikte alınıp başka bir yere dikildiğinde şaşmadan tutar.Bahçenize bir tane diktiğinizde yıllar içinde bütün bahçeye yayılır.Yaş olarak tüketildiği gibi kurutularak da tüketilir.Yaş olarak günde iki kez olmak üzere 30 grama kadar tüketilir.Tansiyon hastaları kullanmadan önce doktor danışmaları gerekir.

Nasıl  Kurutulur?

Profesyonelce Goji Berry meyvesi yetiştirenler  kurutma makinelerinde kuruturlar.Ancak buna gerek yoktur.Biraz zahmetli olur ama herkes kurutabilir.Olgunlaşmış meyveler toplanır.Bir kabın içinde karbonatlı suya bulanır.

Meyveler tek tek kürdanla delinerek serilir.Meyvenin kabuğunda Güneş ışığını engelleyici bir madde olduğundan karbonat kullanılır.Kürdanla delinmesinin sebebi için kaysı vs. gibi açılamadığından,meyvenin kararmaması ve içine hava girmesi içindir.

Bu benim bulduğum bir yöntemdir.Kırşehir bölgesindeki meraklılara fide temini konusunda yardımcı olunur.(İrtibat telefonu:05055809871)

”Beslenme yanlışsa ilacın yararı yok,beslenme doğruysa ilaca gerek yok”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir