Çok Şey Değişti Ama Bir Şey Hiç Değişmedi-Kafalar Hiç Değişmedi

ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ AMA BİR ŞEY HİÇ DEĞİŞMEDİ-KAFALAR HİÇ DEĞİŞMEDİ

Gölhisar Mahallesine imar gelmeden önce mahalle sakinlerinden Mülazım Kaya  , biraz uzak olan evi ile yol arasına iğreti bir direk diktirerek, elektrik bağlatmıştı.Aradan yıllar geçti ,çok şey değişti.Ama bir şey hiç değişmedi.Mahalleye imar girdi.Anayolların çoğu açıldı.Hatta seçimlerde vatandaşın gözünü boyamak için bazılarına parke taşı   bile döşendi.Ama iyi oldu.

Mülazım Kayanın imar yokken direkten bağlattığı teller büyüyen ceviz ağacının içinde kaldı.Ceviz ağacı 35-40 yaşlarındaydı ve meyve veriyordu.Ancak şiddetli esen rüzgar ağacın içinde kalan telleri tahrip etmiş,yangın tehlikesi geçirmişti.Durumu yetkililere haber verince görevliler gelmiş,yanlarında getirdikleri hızarla alelacele ,sel önünden kütük kaçırırcasına, düşünmeden,tartmadan hemen ceviz ağacını kesmişler.

Halbuki plansız projesiz dikilen eski direkle evin arası neredeyse 50 metre mesafesindeydi.Bu uzunluğa dayanamayan teller  elbette tehlike oluşturacaktı.İmar gereği yeni açılan ve parke döşenen  yol ile evin arası sadece 2 metre mesafesinde.Vatandaşa hizmet götürmek kurumların görevidir.Yasa ve yönetmelikler  uygun olarak 2 metrelik mesafeye direk dikecekleri yerde,işin kolayına kaçıp ağacı kesmişler.Uygun yer varken ve direk dikmek gerekirken ağacı kesmekte  neyin nesi? Sizin hiç doğaya,ağaca saygınız,sevginiz yok mu? Gözünüzü ne bürüdü? Para hırsı mı bürüdü? Cumhuriyetimizi kurucusu ulu önder Atatürk Yalova’daki Köşkü’nün  balkonuna uzanan  çınar ağacının dalını kestirmemek için binanın altına ray döşeterek binayı yürütüyor,yerini değiştiriyor.Bu size bir ders vermiyor mu? Hemen katiller gibi ağacı kesiyorsunuz. Dedim ya çok şey değişti ama bir şey değişmedi. Değişmeyen şey kafalar.

Doğaya zarar verme, öyle bir tokat sallar ki olmayan aklını başından alır. İntikamı kötü olur,unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir