Şenkaya Yöresini İnternet Ortamına Taşıma ve Tanıtma Grubu

   BİR ÖNERİM VAR!

ŞENKAYA YÖRESİNİ İNTERNET ORTAMINA TAŞIMA VE TANITMA GRUBU

Ne demişler “Ne Katarsan Aşına,O Gelir Kaşığına “.Yüzyılımızda insanlığa armağan edilen en önemli buluşlardan biri olarak düşündüğüm Sanal iletişim, bilgi edinme ve yayma aracı internetten, Şenkaya ile ilgili bazı bilgiler araştırırken gördüm ki çok az bilgi bulunmaktadır.

Bu şu anlama gelebilir: Birincisi Şenkayayı tanıtmakla yükümlü kişi, kurum ve kuruluşlar bu görevlerini yeterince yerine getirmiyor. Diğeri internet ortamında bilgi yükleyen, bilgi edinen ve paylaşan kişilerin bu konuya karşı ilgisizliğidir. Siz sanal iletişim motorlarından google ,facebook.you tobe,instagram, twetter vs ‘ye ne yüklerseniz ,silmediğiniz sürece dünyanın her tarafından o bilgiye ulaşılır. Hani derler ya ”Ne Katarsan Aşına O Gelir Kaşığına”.Arama motorlarından birine aradığınız bilgiyi yazdığınızda eğer o bilgi daha önce birileri tarafından yüklenmiş ise, yanı varsa o bilgi hemen karşınıza çıkar. Sanal iletişim, bilgi edinme ve bilgi yayma aracı internet yaşadığı ve yerini başka teknolojiler almadığı sürece yüklenilen her türlü doğru ve geçerli bilgi, belge ve resimler yeni nesillere miras olarak kalacaktır.

Çağımızda devletler silahlara yatırım yerine İnternet’e bilgi yüklemek suretiyle Dünyadaki yerini ve gücünü belirliyor. İşte çağımız bu “İnternet Savaşında ” bizim de yerimizi almalıyız diye düşünüyorum.İnternet savaşı öyle bir savaş ki o savaşta silah yok, ölen ve öldüren yok, karşınızda düşman yok. Sadece bilgi gücü, veri gücü, yüksek seviyede tanıtma gücü var.

Saygıdeğer hemşerilerimize bir önerim var. Gelin,”Bir elin nesi var, iki elin sesi var” atasözümüzün vurguladığı gibi hep birlikte yöremizi en yüksek düzeyde İnternet ortamına taşıyalım. Ülkemizde ve Dünyada İlçemizi gerçek ve bilimsel verilerle en üst düzeyde internet ortamında tanıtalım. Bilinen ve kayda düşen bilgiler ve belgeler dışında hemşehrililerimizde öyle bilgiler var ki. Dedelerinden, babalarından veya yaşlılardan aktarılan bu bilgiler kendilerinde saklı durmaktadır. Bunları bulmak, ortaya çıkarmak, hemşerilerimizin faydasına sunmak gerekir diye düşünüyorum. Örneğin “Sarıkamış Hareketinde 10. Kolordu’nun Ersinek’ten Allahuekber Dağını aşarken yaşananlarla ilgili bir bilgi paylaştığımızda yorum olarak şu kısa bilgiyi göndermiş:- Benim babam bu Sarıkamış hareketine küçük yaşta katılmış olup Benim de çok hikâyem var. Babam Kosor’dan aldıkları bir top arabasını ve mermiler 15 – 20 askerle Beyköy veya Başköy’e ulaştırmış 15 -20 gün oralarda kalmışlar çok büyük zorluklar çekmişler. Yeğin Mehmet Harbigil MehmetBu bilginin kısa olmasına bakmayalım. Aslında çok küçük olmasına rağmen önemli bir veridir. Belli mi olur? Küçük,küçük bilgiler büyür,önemi bilgilere dönüşür.

Önerim şudur: Sadece gönüllülük esasına dayanan bir “ŞENKAYA YÖRESİNİ İNTERNET’E TAŞIMA VE YAYMA KURULU “ diye bir kurul oluşturalım. Kurulun dört komisyonu bulunsun.

1. Veri gönderme,toplama ve sayfaya taşıma komisyonu

2. Verileri inceleme komisyonu.

3.Verileri internet ortamına taşıma ve internet ortamında yayma komisyonu.

GÖNDERİLECEK VERİLER-BİLGİ VE BELGELER

1. Tarihi veriler

2. Coğrafi veriler

3. Kültürel veriler

4. Sanatsal veriler

Facebook’ta açtığımız bu sayfaya KATILAN herkes ilgi alanına göre bu komisyonlardan birinin üyesi olma görevini almış olur.Gruba katılan üyelerin grubumuzun amaç ve ilkelerini ilkelerini iyi okumaları,hangi komisyonu üye olmak istediklerini yorum bölümünde belirtmeleri gerekmektedir Eğer her hangi bir görev almak istemeyenler gruba hiç katılmamalıdır.Şenkaya yöresi ile ilgili veriler, bilgi, belge ve resimler bu sayfanın yorum bölümüne gönderirler. İnternet ortamına taşındığında verinin kaynağı mutlaka belirtilir.Kendim gönüllü olarak VERİLERİ TOPLAMA VE İNTERNET’E TAŞIMA KOMİSYONU üyeliğini kabulleniyorum. Taşın altına elimi sokmak istiyorum. Bir Şenkaya sevdalısı ve Şenkaya -Haber sitesinin yapım ve yöneticisi olan Sayın Turan Aktürk’ün de aynı görevi kabulleneceğini biliyorum.Her hemşehrimizin ipin bir ucundan tutacağına eminim. M.Ö. 3800 yıllarına ait bir Sümer atasözü der ki “”Madem biliyorsun neden öğretmiyorsun, boşa vakit geçirdin, neye yaradı.”Şenkaya ve köyleri ile ilgili faaliyet gösteren , dernek,vakıf,federasyon,konfederasyonlara,muhtarlara,Şenkaya Belediyesi ve Kaymakamlığına bu konuda büyük iş düşmektedir.

Hadi Buyurun!

Teşekkürler.İletişim: E mail: selahattinaltas@hotmail.com

Telefonum: 0 505 580 98 71

ÜYELERİMİZ

1. Verileri toplama ve sayfaya taşıma komisyonu üyeleri : Hüsamettin Aksungur

2. Verileri inceleme komisyonu üyeleri : Hüsamettin Aksungur.

3. Verileri internet ortamına taşıma ve internet ortamında yayma komisyonu üyeleri : Selahattin Altaş,Turan Aktürk,Ermetin Öztürk

Not: Bir grubu tercih eden diğer grupları da tercih edebilir.

İstekler geldikçe listeye eklenecektir.

GÖNDERİLEN VERİLER

Hüsamettin Aksungur gönderdi.1968 Şenkaya – 27.10.2021.(Şenkayasevenleri sayfasından alıntıdır).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.