Şenkaya Florası-Bitki Örtüsü

Eskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir EmlakEskişehir Emlak

Şenkaya yöresinin bitki örtüsü her yerde hemen hemen aynıdır.Oltu-Penek-Göllet çukurunun (havzasının) bitki örtüsü biraz farklıdır.Burada örnek olarak Gülveren Köyü’nün bitki örtüsü anlatılmaktadır.

Sercan Altuner’den alıntı

Gülveren’in genellikle tortul kayalardan oluşan dağları farklıdır. Hemen hemen çıplak bir dağ göremezsiniz Kendisine has bitki örtüsü ve sarı çam ormanları dağları gelin gibi süslemiştir.Her daği,deresi ve tepesinin ayrı bir özelliği ve güzelliği vardır.Dağların her bölümü kendisine has bir bitki örtüsü ve güzellik yaratmıştır.Ormanın bazı seyrelen bölümlerinde, çeşitli söğüt ağaçları ,orman kavakları,cinav,kayın, benzeri ağaçlar kendilerine yer bulmuş,mekan tutmuştur.Uçurumlarda kayalıkların arasında çamların seyrek bölümlerinde böğürtlenlikler görürsünüz.Aylardan Ağustos ise şanslısınız.Kısa boyları ile böğürtlen ağaçları üzerindeki meyvelerin ağırlıklarına dayanamayıp toprağa kapanmışlardır.Elinizle dalları kaldırdığınızda kırmızı böğürtlen deposunu görürsünüz.Dilediğiniz kadar yiyin.Korkmayın çok şifalıdır.Size hiç bir zararı dokunmaz.Aylardan Haziran ise, rakımın 18800 metre olduğu Güney yamaçlarda , ormanın seyrelen ve ‘alan’ denilen bölümlerinde çaşır bitkisi karşınıza çıkar.Hemen koparın.Toprağın içinde kalan bölümü beyazdır.Yöre tabiriyle şeker gibidir.Bu kısmını hemen yiyin.Diğer kısmını atmayın.Eve geldiğiniz de pişirirsiniz. Amerika’ya kaçırılan bu bitki çok şifalıdır. Ormanın biraz sulu bölümlerine daldığınızda ,bir bulutun üstünde yürüdüğünüzü hissedersiniz.Hafif nemli yosunlar kalın bir sünger tabakası oluşturmuştur. Burada yürümenin ayrı bir tadı vardır.Mayıs aylarında ormanda yürürseniz,yeni eriyen kar sularının kaynaklardan fışkırdığını,biraz ilerde çukur bir yerde kar kümesi,onun hemen yanı başında çiçek bahçesi.incelen kar kümesinin altından fışkıran çimenleri görürsünüz.Hemen yanı başındaki çam ağaçlarından kuşların melodileri sizi bir hayal dünyasına götürür.Hele sayıları oldukça azalan turnaların sesleri yok mu , bir harikadır.

Sercan Altuner’den alıntı

Yörenin bitki örtüsü bakımından özel bir yeri vardır. İsimlerini bildiğim ve burada sayacağım bitki türlerini kendine has özellikleri ile başka hiçbir yerde görmek mümkün değildir. Belki benzerleri olabilir. Böğürtlen,hamurgan.karagat,meşe üzümü,horoz gözü,banda (ahlat),yabani elma,sarol,ayı gaggası (meyvesi) ve benzerleri.Bir yıllık bitkilerden;çaşır,yemlik, orman çileği,acıgıcı (yabani tere) kımı,kekire,gosgos (toprağın içinde yetişen dışı siyah içi beyaz bir yumru).Kulağıma bunlarda ne gibi sesler geliyor.Ama demiştim, yöreye has bitkilerdir. Ormanlarda doğal olarak yetişen böğürtlenin tadını,kokusunu ve lezzetini hiçbir yerde bulmak mümkün değildir.Kilolarca yeseniz dokunmaz ve tadına doyamazsınız.Diğer bölgelerde yetişen böğürtlen şekil olarak burada yetişenlere benzememektedir.

Her Şey Temmuz ve Ağustos Aylarına Bağlı

Gımı (Kımı)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 104076288_277435406786915_1291801914214441562_n.jpg
Alıntı-Cevdet Vural

Gımı (Kımı)

about:blank

ResimYükleOrtam kütüphanesiAdresten ekle

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 104033455_277435210120268_4772798553741772394_n.jpg
Alıntı-Cevdet Vural
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı y%C3%BCnl%C3%BC-gelin.jpg
Yünlü Gelin
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı N9N2ZLA1.jpg
Çaşır
Alıntı-Cevdet Vural
Alıntı-Cevdet Vural
Yayla Çiçeği
Çivit otu

Çaşır
Geyik elması (öküzgötü)-***Sorbus umbellata ***Fritsch Foto:Fırat Şimşek (Şenkaya Florası sayfasından alınmıştır.)

Kır Pazısı

Gülveren Florası Burada (Burhan Altuner Facebook Sayfası-Alıntı)-Lütfen Tıklayınız

Gelin Düğmesi-Meşe üzümü-Hamurgan

Papatyalar

Böğürtlen-Karagat-Cinav Meyvesi

2 thoughts on “Şenkaya Florası-Bitki Örtüsü

 • 11 Kasım 2020 tarihinde, saat 23:46
  Permalink

  Bu çiçekleri bizim yaylalarda çok gördük . Bir şey aklıma geldi .
  Bunların faydalarını yazabilirmisiniz ?

  Yanıtla
 • 12 Kasım 2020 tarihinde, saat 09:35
  Permalink

  Bu bitkiler güzel doğanın bize armağanı ilaç değildir bilenler anlat sin .

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.