Şenkaya Bir Sınıf,Hüseyin Köycü İse O Sınıfın Öğretmenidir.

ŞENKAYA BİR SINIF,HÜSEYİN KÖYCÜ O SINIFIN ÖĞRETMENİ ,ŞENKAYA GAZETESİ İSE O SINIFIN DERS KİTABIDIR
Şenkaya Gazetesi (1950-1955) incelendiğinde görülecektir ki sadece bir gazete değil ,aynı zamanda bir ana ders kitabını andırır.Öyle bir ders kitabı ki içeriğinde bütün dersler var;Tarih,Edebiyat,Coğrafya,Türkçe,Sağlık Bilgisi,Tarım Dersi,Sanat,Tiyatro vs. Prof.Dr. Sayın Coşkun Köycü, Hüseyin Köycü hakkında ne demişti? ‘’ Şenkaya bir sınıf,Köycü ise o sınıfın öğretmenidir.’’ İzinleri olursa buna bir ilave yapmak istiyorum.Şenkaya bir sınıf,Köycü o sınıfın öğretmeni,Şenkaya Gazetesi ise o sınıfın ders kitabidir.’’Sarı Karton Projesi’’ de o kitabın amaç ve ilkelerini teşkil etmektedir.
Günümüz gazetelerinin bir çoğuna bakıldığında ;Yalan –yanlış haberler,bilimsellikten uzak ,eğitici değeri olmayan yanlı köşe yazıları,kültürümüze uymayan magazin haberleri vs. İçleri bomboş yazılar.
Şenkaya Gazetesine gelince;Her sütunu toplumu aydınlatan,bilinçlendiren ve bilgilendiren,toplumun sorunlarını ve çözüm yollarını içeren,özetle eğitsel değeri olan yazılar.Şöyle ki;Köşesinde kaleme aldığı her makalesinde yenileşmekte olan toplumun bir ihtiyacını,derdini ele almış ,yaralara merhem olmaya çalışmıştır.’’Köy Muhtarı Sen Bunları Biliyor musun ?’’sütununda sorularla her sayısında yine ayrı bir konu ele alınarak köy muhtarlarının ilgisini uyandırmış,dikkatlerini çekmiş,belki de hiç akıllarında olmayan konuların farkına vardırmış,onların bu konuları inceleyip,araştırmalarına öğrenmelerine ve hayata geçirmelerine önayak olmuştur.Bu arada ‘’Bilmiyorsan Öğretmenden Öğren ‘’diyerek hem okurlarına yol göstermiş ve hem de öğretmeni ön plana çıkarmıştır.Çünkü toplumun aydınlanmasının,ilerlemesinin eğitimden,okuldan ve öğretmenden geçtiğine inanıyordu.Ve de öğretmenlerin kendilerinin geliştirmelerine de yardımcı olmuş oluyordu.
Selahattin ALTAŞ
Emekli Eğitim Müfettişi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir