Biraz da Tarım-Kırşehir’de Organik Hünnap ve Gojiberi

NOT:Hünnap ve Gojiberi meyvesi üretimi ve fidan temini konusunda deneyimlerimi isteyen ziyaretçilerle paylaşabilirim.Tek yapacakları şey sayfanın alt kısmında “Yorum” bölümüne yazarlarsa yardımcı olurum.Gerekirse telefonlaşırız.

Kırşehir’de,geleceğin kaysıya alternatif meyvesi Günnap (Hünnap).Hünnap meyvesi Kırşehir ikliminde Mayıs ayı ortalarında yaprak ve çiçek açar.Mayıs ayı ortalarında bütün soğuklar bittiğinden soğuk alma tehlikesi yoktur.Kayısı ise havaların durumuna göre soğuklar bitmeden erken çiçek açtığından her yıl bir türlü soğuk alır.Bir yıl emeğiniz boşa gider.30-40 yıldır neredeyse her yıl bir türlü soğuk alıyor.Bir Akdeniz meyvesi olarak bilinen Günnap (Hünnap) ı denemek amacıyla birkaç yıl serada denedim.Büyüyüpte seraya sığmayınca seranın örtüsünü kaldırmak zorunda kaldım.Ertesi yıl gövdesinin üşümediğini gördüm.Birkaç yıldır artık serasız meyve veriyor.Demek ki Kırşehir ikliminde yetişiyor.Yaş meyvesi kayısıya göre daha uzun ömürlü.Kayısıya göre de pahalı.Yaş tüketildiği gibi kurtuluyor da.İşte yararları: (evdesifa.com/hunnapin-faydalari-nelerdir/)

Goji berry, Türkiye’de kurt üzümü olarak biliniyor. Ana vatanı Tibet olan goji berry içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde tüm dünyada dikkat çeken sağlık deposu bir meyvedir.

Kırşehir ikliminde de yetişiyor.Aşağıda bahçemde yetişen gojiberiler.

Pepino Kırşehir’de yetişiyor.Tek yıllık bir bitkidir.Çoğaltılması sürgünleri kesilip köklendirildikten sonra domates fidesi gibi fidelenir. Sonbahar soğuklarında üşür.Üşümeden bir kaç kök saksılara alınarak kışın sıcak bir yerde saklanır.Baharda sürgünleri kesilip köklendirildikten sonra bahçenin uygun yerine dikilir

Nar narın bir meyvedir.Kırşehir ikliminde üşüme tehlikesi bulunur.Bahçenin dulda bir yerine dikmek gerekir.İyi korunduğu takdirde güzel meyve vermektedir.

Biberiye Kırşehir ikliminde dışarıda yetişir.Faydaları herkes tarafından bilinir.Bir tutam biberiye,iki defne yaprağı,birkaç yaprak nane birlikte beş dakika kaynatılıp bir çay kaşığı bal karıştırılarak içilirse çok iyi gelir.

Brokoli her ne kadar tek yıllık bir bitki olarak düşünülse de iyi korunduğu sürece gövdesi odunlaşır,bir kaç yıl süreyle kullanabilirsiniz.Çiçek kısmını kestikçe yeni sürgünler verecek bu bütün yıl boyunca devam edecektir.Altta üç yıllık bir brokoli görülmektedir.

Bahçenin olmazsa olmazı kuşburnu.Oldukça etli bir çeşit ele geçirdim.Çoğaltıyorum.Komşunun bir gül ağacının iyi bir kuşburnuya aşılandığını fark ettim. Ondan bir kök alarak ve aynı zamanda tohumundan da çoğaltıyorum.

TAŞ ANIĞI: Çakrak ve kayalıklarda taşlar arasında yetişen ,ballıbabagillerden, tek yıllık, mavi çiçekli, yemeklere koku vermek için kullanılan bir bitki, dağ reyhanı (Ziziphora).
FAYDALARI:
Ateşi düşürür.Üst solunum yollarına iyi gelir,Kalp sağlığını destekler.Stresle mücadele eder, Kanserden korur.Bağışıklık sistemini güçlendirir.Gastrointestinal sistem için faydalıdır.,Karaciğer sağlığını korur.Öksürüğe iyi gelir.Göz sağlığını destekler.Böbrek sağlığına iyi gelir ile böbrek taşlarının kaldırılmasını kolaylaştıracaktır.Antibakteriyeldir.
İltihaplanmalarla mücadele eder,diyabete iyi gelir.Mide sağlığına destek olur.Cinsel sağlığa iyi gelir .Kötü nefesi engeller.Ağrıyı hafifletir.

Erzurum-Şenkaya yöresinde yetişmesine rağmen fidesini getirip Kırşehir’de denedim.Oldukça güzel yetişti.

Yaban mersini oldukça güzel yetişen bir meyve.Sayısız faydaları bulunmaktadır.

İncir mevsimini şaşırdı.Eylül ayında meyveye yattı.Olsun gerçi incir arısı (sineği) bu iklimde yaşamadığından döllenme olmuyor.Döllenme olmadığından meyveler olgunlaşmadan dökülüyor.Bu iklimde döllenmeden meyve veren siyah orak inciri gerekiyor.Onu denemeye çalışıyorum

Bahçemize zeytin ağacıda diktik.Yaprakları ve gövdesi kışın üşümüyor.Deniyoruz.Umarım büyüdüğünde meyve verir.

Serada limon yetişebiliyor.Yaprakları kışın üşüdüğünden sera ortamında korumak gerekir.

Defne;Kışın serada yetişiyor. Serasız denemedim<ancak kışın açık havada yaprakları ve gövdesi üşüyebilir.

Yaprakları geniş ,oldukça kokulu reyhan.Kırşehir’i sevdi.

Altın Çilek;Fideleri erken dikilirse erken yetişiyor,verimli oluyor.Olgunlaşmış bir altın çileğin tohumlarını ekmek suretiyle fideler hazırlanır.Domates,biber fidesi gibi dikilir.

Şadok;Portakal,greyfurt ve mandalina karışımı aromasında bir narenciyedir.İyi bakıldığında tanesi bir kilograma ulaşır.Kırşehir ikliminde kışın serada olması gerekir.Serada hobi olarak bir fidan var.Yazın üzerini açıyorum.

Boru çiçeği;Çiçekleri akşama doğru çevresine güzel bir koku salar.Erken açtı ve çiçekler döküldü.Aşağıda çiçek açmış hali.Kışın içeride olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir