Hüseyin Köycü’nün Aldığı İlk Radyonun Öyküsü

KÖYCÜ’NÜN ALDIĞI İLK RADYONUN ÖYKÜSÜ

Yüksek rakımlı Allahuekber Dağı’nın kuzey batı eteğinde Örtülü Köyü, Güney doğu eteğinin bittiği düzlükte Selim ve ilerisinde Kars bulunur. Köycü Kars’tan bir radyo alır. Yusuf İlgün adında birini gönderir. Yusuf İlgün radyoyu ve pillerini sırtına bağlayarak yola koyulur. Patika dağ yollarından (Allahuekber) yaya olarak Örtülü’ye getirir.

Radyo halkevine konulur. Koy halkı ülke ile ilgili haberleri bu radyodan dinler.Anlaşılmayan ve açıklanması gereken konu olursa, köy öğretmeni Abidin ERGENEKON açıklardı.

İlk defa radyo gören ve dinleyen halktan bazıları, ’’Ankara’dan konuşulacak, Örtülü ’den dinlenecek; yok kardeşim bu bir cambazlıktır. Belki de, kutunun arkasından Köycü gizli konuşuyordur.” Derler. Köycü bunu olağan karşılar. Evinde eşine veya kızına; “Çantamı hazırlayın” der ve Ankara’nın yolunu tutar. Asla kırgınlık duymaz. “Köy halkının gelişme ve medeniyete ulaşmada gayret eden aydın fikirli gençlerinin birkaç dedikodu için rahatsız olmamalarını öğütler.‘’ Bu kişileri de ikna etmek gerekir” diye düşünür. Radyo evine gider. Radyoevinde bir konuşma yapar. Konuşması sırasında köy halkını inandırmak için, özellikle; “Bu bir cambazlıktır” diyen kişileri tek-tek, lakaplarıyla birlikte sayıp; “Size şu anda merkez-i hükümet, yani Ankara’dan hitap ediyorum ve işte radyo budur.” der.  Bütün bunları kendi parası ile yapar.*Sarı Karton,Prof.Dr.Koptegel İlgün,Prof.Dr.Durkaya

2 thoughts on “Hüseyin Köycü’nün Aldığı İlk Radyonun Öyküsü

 • 19 Eylül 2020 tarihinde, saat 02:25
  Permalink

  rahmetli hüseyin koycü evini boşaltır orta okula verir ama orta okul açılır öğretmen yok köycü ankaraya gider fakat meclisde toplantı vardır içeri almazlar kapnın önünde beklerken narman encümen dursun er gelir sorar köycü ne beklersin iki öğretmen isteyecem içeri almıyorlar köycü cumhuriyet halk partısınden encümen dursun er adalat partizinden encümen seni kim içeri almazlar deyip köycüyle birlik içeri girerler bitlis senötürü köycü hakkında bir mektup okur parmak kaldırır söz alır benim hüseyin köycü yanlız o metupda yazılan gibi bir kişi değilim ben öğretmen isteye geldim bitlis senetörü özür diler milli eğitim bakanlığına gönderir iki öğretmen tayini ile birlikte getirir şenkaya insanları okumuş herbiri bir yerde mevki sahip olmuş hepsi hüseyin köycüye borludurlar, Allah yatı yerde utandırmasın mekani cennet olsun nur içinde yatsın rahmetle anıyorum iyki şenkayaya yusufelinden gelmişler babası şenkayayı ilçe yapmış 1946 yılında bu büyük insanı unutmadık gelecek nesillerede unutturmayacağız nur içinde uyusun.

  Yanıtla
  • 19 Eylül 2020 tarihinde, saat 14:00
   Permalink

   Rahmetli Hüseyin Köycü hakkında bir çok kaynak taradım.Bu bilgilere ilk defa sizin sayenizde ulaştım.Verdiğiniz değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Aynen paylaşıyorum.Selam ve saygılar.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.