Hüseyin Köycü’nün Aldığı İlk Radyonun Öyküsü

KÖYCÜ’NÜN ALDIĞI İLK RADYONUN ÖYKÜSÜ

Yüksek rakımlı Allahuekber Dağı’nın kuzey batı eteğinde Örtülü Köyü,Güney doğu eteğinin bittiği düzlükte Selim ve ilerisinde Kars bulunur.Köycü Kars’tan bir radyo alır.Yusuf İlgün adında birini gönderir.Yusuf İlgün radyoyu ve pillerini sırtına bağlayarak yola koyulur.Patika dağ yollarından (Allahuekber) yaya olarak Örtülü’ye getirir.

Radyo halkevine konulur.Köy halkı ülke ile ilgili haberleri bu radyodan dinler.Anlaşılmayan ve açıklanması gereken konu olursa,köy öğretmeni Abidin ERGENEKON açıklardı.

İlk defa radyo gören ve dinleyen halktan bazıları, ’’Ankara’dan konuşulacak, Örtülü’den dinlenecek; yok kardeşim bu bir cambazlıktır. Belki de, kutunun arkasından Köycü gizli konuşuyordur.” Derler.Köycü bunu olağan karşılar. Evinde eşine veya kızına; “Çantamı hazırlayın” der ve Ankara’nın yolunu tutar. Asla kırgınlık duymaz. “Köy halkının gelişme ve medeniyete ulaşmada gayret eden aydın fikirli gençlerinin birkaç dedikodu için rahatsız olmamalarını öğütler.‘’ Bu kişileri de ikna etmek gerekir” diye düşünür. Radyo evine gider.Radyoevinde bir konuşma yapar.Konuşması sırasında köy halkını inandırmak için, özellikle; “Bu bir cambazlıktır” diyen kişileri tek-tek, lakaplarıyla birlikte sayıp; “Size şu anda merkez-i hükümet, yani Ankara’dan hitap ediyorum ve işte radyo budur.” der.  Bütün bunları kendi parası ile yapar.*Sarı Karton,Prof.Dr.Koptegel İlgün,Prof.Dr.Durkaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir