Eğitim ve Bilim Pınarı Şenkaya-Yetiştirdikleri

ŞENKAYA BİR EĞİTİM VE BİLİM PINARIDIR

KANA KANA İÇENLERE SELAM OLSUN

Şenkaya; Kaynağını Cumhuriyetle başlayan yenileşme hareketlerinden alan bir eğitim ve bilim pınarıdır.Kaynağını Cumhuriyetten alan ve ilçenin kurucusu merhum Hüseyin Köycü ile beslenen bu pınar ilçeyi okuma-yazma oranı bakımından Doğu Anadolu’da ikinci sıraya getirmiş, ilerleyen yıllarda çok sayıda bilim insanı yetişmiştir.

Biz burada şimdilik eğitim ve bilim pınarından damlayan bazı hemşehrimize yer verdik.İlerleyen günlerde yani sizlerin de yardımıyla yeni ilaveler yapmaya devam edeceğiz.

İÇİNDEKİLER

 • Prof.Dr.Koptagel İLGÜN.
 • Prof.Dr.Fikrettin ŞAHİN.
 • Prof.Dr.Hadis MORKOÇ.
 • Prof.Dr.Bilgehan  YALÇIN.
 • Tuba AYDIN- Oyuncu.
 • Dr.Recai AKYEL.
 • Prof.Dr.Erkan PEHLİVAN.
 • Fatma ULUDAĞ (Arkeolog).
 • Mevhibe SOLAK.
 • Prof.Dr. Leyla SAĞLAM.
 • Uzman Dr.Cuma Özgür.

PROF.DR. KOPTAGEL İLGÜN

Prof.Dr.Koptagel İLGÜN

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar.

Doğum:12 Şubat, 1945

Eğitim:İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi

Hekim, araştırmacı yazar. 12 Şubat 1945, Şenkaya / Erzurum doğumlu. Şenkaya İlkokulu ve Ortaokulu, Erzurum Lisesi (1963), İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (1969) mezunu. İhtisasını iç hastalıkları alanında yaptı. 1982’de doçent, daha sonra profesör unvanlarını aldı. 1973’ten itibaren Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi (1973-74), Erzurum SSK Hastanesi (başhekim, iç hastalıkları kliniği şefi), İstanbul SSK Göztepe Eğitim Hastanesi (1983-87, iç hastalıkları kliniği şefi)), Süleyman Demirel Tıp Fakültesi Hastanesinde (1997-2000, rektör yardımcısı, Tıp Fakültesi dekanı) olarak görev yaptı. 2000 yılından itibaren hizmetini İstanbul Acıbadem Hastanesi İç Hastalıkları Bölüm Başkanı olarak devam ettirdi. Semra İlgün ile evli; Levent, Bülent, neşe adlarında üç çocuk babasıdır.

Koptagel İlgün, çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazıları, tıpla ilgili makaleler yayımladı. 1973-75 arası Erzurum Radyosunda “Sağlık Pınarı” programı gibi birçok TV ve radyoda mesleki programlar hazırladı ve sundu, birçoğunda program konuğu oldu.

ESERLERİ:

Şair-Edip-Yazar – Milli Mücadele Kahramanı Hüseyin Köycü (2003), Toplum Kalkınmasında Örnek Lider, Hüseyin Köycü (2005

(Dilek Bedir’in facebook sayfasından alıntı)

******

PROF.DR.FİKRETTİN ŞAHİN

Prof.Dr.Fikrettin ŞAHİN

ERZURUM’un Şenkaya İlçesi’ne bağlı Çatalelma Köyü’nde doğan Prof. Dr. Fikrettin Şahin, ‘Uluslararası Bilim İnsanı’ ödülüne layık görüldü. İstanbul Yeditepe Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, ABD’nin Ohio State Üniversitesi tarafından bilime katkılarından dolayı ödüllendirildi. Bu ödülü alan ilk Türk bilim adamı olan 38 yaşındaki Prof. Dr. Şahin, “Çok mutluyum” dedi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü’nde profesör ünvanı alan ve 2005 yılında Yeditepe Üniversitesi’nden gelen teklif üzerine İstanbul’a yerleşen Prof. Dr. Fikrettin Şahin, burada Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nü kurdu. Prof. Dr. Şahin, bugüne kadar gen ve biyoteknoloji alanında 6 buluş gerçekleştirdi. Yaptığı bilimsel çalışmalarla 1997 yılında ‘Uluslararası Bilimde Liderlik Ödülü’nü alan Prof. Dr. Şahin, daha sonra ‘Başarılı Doktora Öğrencisi’ ve ‘Fitopetoloji Alanında En Başarılı Doktora Öğrencisi’ ödüllerini kazandı.

*******

PROF.DR.HADİS MORKOÇ

Prof.Dr.Hadis MORKOÇ

10 Kasım 1947 yılında Erzurum’un Şenkaya ilçesine bağlı Kalkos Köyü’nde dünyaya geldi.İlk okulu ve Ortaokulu Şenkaya’da okuduktan sonra Liseyi Erzurum Lisesinde tamamladı.

Liseye kadar olan eğitimini Erzurum’da tamamlayan Morkoç, 1964 yılında İTÜ Elektrik – Elektronik Mühendisliğinden mezun oldu. Daha sonra yine aynı alanda yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’deki eğitim ve iş imkânlarını kısıtlı gördüğünden dolayı ABD’nin yolunu tuttu ve burada Cornell Üniversitesi’nde Elektrik Mühendisliği alanında doktorasını tamamladı. Şu an ise ABD Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etmekte.

Nobel’e aday İTÜ’lü Prof. Dr. Hadis Morkoç’un ismi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın da yer aldığı, “Hendeksi” adı verilen, bilim insanlarının hazırladığı makale sayıları ve bu makalelerden yapılan alıntılarla hesaplanan başarı listesinde bulunuyor. Mikroelektronik üzerine yazmış olduğu başarılı çalışmalarından dolayı fizik alanında Nobel’e aday olan isimler arasındadır.

(Tüzin Atlı Özay ZahideNinen’nin facebook sayfasından alıntıdır).

******

PROF.DR.BİLGEHAN YALÇIN

Prof.Dr.Bilgehan  YALÇIN

1966’da Şenkaya-Erzurum’da doğdum. İlkokul’u İzmit’te, Lise’yi İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okudum. 1984’te Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’ne girdim, 1990’da mezun oldum. Aralık 1990’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünde uzmanlık eğitimime başladım. Uzmanlık tezimi 1994 sonundan itibaren çalıştığım Çocuk Onkolojisi Bölümünde tamamlayarak Ocak 1996’da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldum. Nisan 1996’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Onkolojisi Bölümünde yan dal uzmanlık eğitimime başlayıp Nisan 1999’da tamamlayarak Çocuk Onkolojisi Uzmanı oldum. 1999-2000 arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Kliniğinde Yedek Subay olarak askerliğimi yaptım. Eylül 2000’de askerlik hizmetimi tamamlayarak tekrar Hacettepe Tıp Fakültesi Çocuk Onkolojisi Bölümünde göreve başladım. Mart 2003’te ilgili sınavı geçerek Üniversite Doçenti ünvanı aldım. Uzmanlık alanlarımda yeni bilgiler edinmek ve deneyim artırmak amacıyla Aralık 2004-Nisan 2005 arasında Hollanda’da Amsterdam Üniversitesi Tıp Fakültesinde davetli olarak çeşitli çalışmalarda bulundum. Ocak 2010’da Hacettepe Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında Profesörlük kadrosuna atandım. Halen Öğretim Üyesi olarak Hacettepe Üniversitesinde görevime devam etmekteyim.

******

TUBA AYDIN- OYUNCU

05.02.1984 tarihinde Erzurum Şenkaya’da doğdu .Babası İbrahim Aydın , annesi Sevgi Aydın .

Tuba AYDIN- Oyuncu.

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu.

William Shakespeare’ in yazdığı Yücel Erten ‘ in yönettiği Hırçın Kız adlı oyunda oynamaktadır.

Trakya Üniversitesi Ziraat Mühensiliği’ni bitirdikten sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuar Tiyatro Bölümü’nü bitirdi.

15 yıllık Tiyatro hayatında bir çok oyunda oynayıp aynı zamanda yönetmenlik yaptı.

Bilgi Üniversitesi ‘nde yönetmen Andaç Hazneroğlu’nun asistanlığını yapmaktadır.

Televizyonda Şampiyon adlı dizide Erdal Özyağcılar’ın karısının gençliğini oynamıştır.

Mucize Doktor dizisinde ‘Nezihe’ adlı Sma hastası çocuğu olan bir anneyi oynamıştır.

BKM’nin yapımcılığını yaptığı ve Andaç Haznedaroğlu’nun yönettiği , yakında vizyona girecek olan filmde rol almıştır.

İnstagram Adresi : @tubaaydinnnn_

#Şenkayasevenleri Fotoğraflar Irfan KADİROĞLU (alıntı).

******

DR.RECAİ AKYEL

Dr.Recai AKYEL

1965 yılında Erzurum’un Şenkaya İlçesinin Evbbakan (Soğmun) Köyü’nde doğdu.İlk ve orta öğrenimini Kırşehir’de tamamladı, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu.

Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi yüksek lisansı olan Recai Akyel, doktorasını ise Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Anabilim Dalı’nda yaptı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yabancı dil ve mesleki bilgi edinme programı çerçevesinde bir yıl süreyle İngiltere’ye gönderilen Dr.Recai Akyel, Japonya’da da bir ay süren ve afet yönetimi konusunda düzenlenen eğitime katıldı.

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinde ilçedeki yaşananları “Gölyaka’da Deprem” başlıklı kitabında yayınladı. Pozantı, İscehisar, Çamoluk, Solhan, Gölyaka, İmamoğlu, Kızıltepe ve Elbistan ilçelerinde kaymakam olarak görev yapan Akyel, Elbistan Kaymakamı iken 13 Nisan 2007’de Tokat Vali Vekili olarak görevlendirildi ve 22 Eylül 2007 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile Tokat Valisi olarak atandı.

Dr. Recai Akyel, 2008 yılında düzenlenen ve 14 bin 217 kişinin oyları ile katıldığı “Bürokrat, Belediye Başkanı, Siyaset, Sanat ve Spor Dünyasının En’leri” anketi sonucunda yılın valisi seçildi.

2009 yılında ise Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından düzenlenen ve 13 kategori ve 12 alt kategoride toplam 130 projenin yarıştığı 8.Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülü Kamu Kuruluşları dalında “Tokat Üretiyor, Bir Ulusal Üretim Seferberliği Projesi” ne verildi.

25.06.2009 tarihinde TBMM’nin 110 uncu birleşiminde Sayıştay Başkanlığına seçildi. Dr. Recai Akyel evli ve iki çocuk babasıdır.

#Şenkayasevenleri,Azize Aziz,Aydın Şener,Mehmet Sinan Tekcan (alıntı).

******

PROF.DR.ERKAN PEHLİVAN

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

Prof.Dr.Erkan PEHLİVAN

DAHİLİ TIP BİLİMLERİ BÖLÜMÜ

HALK SAĞLIĞI ABD

ÖĞRETİM ÜYESİ

Erzurum ili Şenkaya ilçesinde doğdu. 1980 yılında Ankara Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsü Toplum Sağlığı Bölümünden mezun oldu. 1981 Yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimler Fakültesini bitirdi ve aynı üniversiteden Eğitim Bilimleri alanında (EPH) yüksek lisans derecesini 1983 yılında aldı. 1980-1986 yılları arasında Etimesgut Sağlık Eğitim Araştırma Bölgesinde, 1986-1991 yılları arasında ise Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığında görev yaptı. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalından doktora derecesi aldı. 1992 yılında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalında öğretim üyesi olan Dr. Pehlivan, 1994 yılında doçent, 2000 yılında ise profesör oldu. 1997-2000 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatının (DPT) sponsorluğunda beş üniversite konsorsiyumunca yüklenilen Doğu Anadolu Projesi‘nin (DAP) sağlık sektör yürütücülüğünü yaptı. 1998-2000 yılları arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde dekan yardımcılığı, 2000-2002 yılları arasında rektör yardımcısı görevlerinde bulundu. 1995-2015 yılları arasında Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Senato üyeliği, birçok defa tıp fakültesi ve eczacılık fakültesinin fakülte kurulu ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Akademik çalışmalarını sağlık eğitimi / sağlığı geliştirme, çevre sağlığı ve epidemiyoloji alanında sürdüren Dr. Pehlivan’ın 35 tanesi yurt dışı olmak üzere 120 civarında makalesi, 12 adet kitap bölümü ve çok sayıda yurt içi ve yurt dışı bildirisi bulunmaktadır. İngilizce bilmektedir. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

(Şenkayasevenleri sayfasından alıntıdır.)

******

FATMA ULUDAĞ (Arkeolog)

Doğum Yeri ve Tarihi: Erzurum Şenkaya, 06.01.1973

Anne Adı: Zinnet ÖZDEMİR

Fatma ULUDAĞ (Arkeolog)

Baba Adı: Rıfat ÖZDEMİR

Eğitim Durumu :

Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü

Ankara Üniversitesi Disiplinler arası Müze Eğitimi Yüksek Lisans

1973 yılında Erzurum İli Şenkaya İlçesinde doğdu. İlk Orta ve Lise öğrenimini Şenkaya’da tamamladı. 1994-1997 öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümünü okudu. Okuduğu dönemlerde İzmir İli Menemen İlçesinde bulunan Panaztepe Yerleşim yerinde kazı çalışmalarına katıldı. 1998-2008 yılları arasında Kredi ve Yurtlar Kurumunda Yönetim Memuru olarak görev yaptıktan sonra 2008-2013 yıllar arasında Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Vakıflar Bölge Müdürlüğü Halı Müzesinde görev yaptı ve yeniden yapılandırma çerçevesinde Sultanahmet Halı Müzesinin teşhir tanzim yapım aşamalarında ve açılışında yer aldı. Bu arada Ankara Üniversitesi Disiplinler arası Müze Eğitimi Yüksek Lisansını tamamladı. Eğitim hayatı boyunca birçok Sanat tarihi ve Arkeoloji alanında seminer, konferans vs. katıldı. Alanı ile ilgili bilirkişilik, eser nakli, eser konservasyonu gibi iş alanlarında kontrolörlük ve eser nakil görevlerinde bulundu. Hali hazırda Vakıflar Bölge Müdürlüğü Kültür ve Tescil Müdürlüğünde görevine devam etmektedir.

(Azize Aziz’in facebook sayfasından alıntıdır).

******

Mevhibe SOLAK

MEVHİBE SOLAK

Mevhibe Solak 1950 yılında Şenkaya (Erzurum) Doğanköy’ de doğdu. İlkokulu burada bitirdikten sonra, Beşikdüzü İlköğretmen Okulu’ na girdi ve Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen Okulundan 1968’ de mezun oldu. Erzurum merkez ve köylerinde 21 yıl çalıştıktan sonra Ankara Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı Kitap İnceleme Komisyonu üyesi oldu. 1993 yılında buradan emekli oldu. Atatürk’ ün doğumunun 100. yılında okuma-yazma seferberliği çerçevesinde 3 yıl fahri görev yaptı ve dönemin Milli Eğitim Bakanı’ ndan başarı belgesi aldı. Eskişehir Açık Öğretim Fakültesi’ nde ön lisans tamamladı. 1983 – 1987 arasında ilk uygulanan 6 yaş grubunu 5 yıl başarı ile okutarak belge aldı. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi’ nde, emekliyken lisans tamamladı. Evlidir ve akademisyen Üniversite Doçenti ve Dr. Yüksek Fizik Mühendisi evli 2 çocuğu iki de torunu vardır. “

Faaliyette bulunduğu bazı dernek ve ilmi kuruluşlar şunlardır;

İLESAM – Türkiye İlim Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği

TÜRKSAV – Türkiye Sanat Araştırmaları Vakfı (Aktif görevi var)

Türk Dünyası Kültür Merkezi (Aktif görevi var)

Birleşik Kafkasya Konseyi Genel Yönetim Kurulu Sekreteri

Türkiye – Azerbaycan Dostluk Derneği (Aktif görevi var)

ASAM tarafından basılmış Mehmed’ in Dünyası kitabı sebebiyle hizmeti.

Birleşik Kafkasya Konseyi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi

MAKALELER

Gazetelerde:

Makedonya Birlik Gazetesi’ nde: “Milli Mücadeleye Katılan Türk Kadınları”

Gündüz Gazetesi’ nde: “Tarihte Türk Kadını”

Hergün Gazetesi’ nde: “Tarihe İz Bırakan Türk Kadınları”

Yozgat’ tan Sorgunun Sesi Gazetesi’ nde halen Yozgat’ ta Yenigün Gazetesi’ nde “Türk Aleminde Kadın” makaleleri yayınlanmaktadır.

Orta Doğu Gazetesi’ nde: “Fatma Seher Hanım”

Dadaşa Çağrı Gazetesi’ nde, Erzurum’ da çıkan Erzurum Gazetesi’ nde:

“İstiklal Harbinin Kadın Kahramanları”

Dergilerde: Milli Eğitim Dergisi, Gök Dergisi, Süvari Dergisi, Türk Kamu Sen Dergisi, Ülkü Ocağı Dergisi, Karınca Dergisi’ nde, Mersin’ in Maki Dergisinde, Azerbaycan’ ın Sesi Dergisi’ nde, makaleleri ve şiirleri yayınlandı

TELEVİZYON PROGRAMLARI

1990’ da Tokat’ ta yayın yapan Güneş TV ve STR TV’de (Kadın Kahramanlarımız) adlı programlar.

1999’ da Çanakkale’ de “Çanakkale’ nin Sesi” Televizyonunda “Çanakkale Harbinde Kadın Kahramanlarımız” adlı program. (Canlı Yayın)

1997’ de TGRT’ de “Kadınlarımızın Hasletleri”

1998’ de Tokat’ ta yerel bir televizyonda “Aile Çocuk Eğitimi” programı

(Canlı Yayın)

1998’ de Yozgat’ da yayın yapan Bayrak TV ve RTV Kanal 66’da Aile ve Eğitim programlarını hazırlayıp sunmuştur.

Erzurum’ un Kurtuluşu dolayısı ile GİMAT televizyon programı.

TRT GAP’ da hazırlanan Dört Mevsim Kadın adlı programa konuk olarak katılım.

(Canlı Yayın)

RADYO PROGRAMLARI

Ankara’ da yayın yapan Bayrak Radyoda 4 yıl “ Tarihte Türk Kadını” bir konu bir konuk, Aile ve Çocuk, Roman Tefrikası programları.

Ankara’ da yayın yapan çeşitli yerel radyolarda konuk olarak katıldı. (Dünya, Birlik, Hedef, Dost FM)

1986’ da 1 yıl 15 günde bir Afyon Karahisar’ dan yayın yapan Bayrak Radyosu’ nda

“Milli Mücadelede Türk Kadını” programını hazırlayıp sundu.

Yayın hayatımıza katkı programı Bayrak FM (4 yıl/ hafta aralıksız konuk sohbetleri )

Yayın hayatımıza katkı programı Bayrak FM (4 yıl/ hafta aralıksız konuk sohbetleri Canlı yayın-Kıbrıs Rauf DENKTAŞ ve Danışmanı Dr.Fikret ALASYA )

KONFERANSLAR

Milli Mücadelede Türk Kadını (Bildirili), 12 Mart 1995. Erzurum, Türk Tarih Kurumu ile ortak düzenlendi (Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü Plaket verdi)

Milli Mücadelede Türk Kadını 11 Mart 1995. Bayburt Valiliği daveti üzerine, Konferans olarak verildi.

Üniversite Gençleri ile sohbet toplantısı. Aralık 1997. G.O.P. Üniversitesi Rektörlüğü Tokat

Zile Türk Eğitim sendikası şubesi daveti üzerine “Kadın Hakları, Toplumumuz ve Kadın” Haziran 1998.

Türkiye Azerbaycan Dostluk Derneği “Azerbaycan’ın Dünü Bugünü (Türk Aleminde Kadın. Bildirili) Haziran 1997 (Hizmet Ödülü verildi).

1997’ 24 Kasım Öğretmenler haftasında Türk Eğitim Sen, Eğitim Ödülü

Atatürk Üniversitesi (Erzurum) (Plaket) Mart 1995

Kütahya’ da Türk Ocakları Eğitim Sempozyumuna katılma (Plaket) Ekim 1996

Türkiye – Azerbaycan Dostluk Derneği 2000 Yılı Hizmet Ödülü aldı.

Giresun’ da Uluslararası Giresun Belediyesi, Fahri Hemşerilik ve sempozyuma katılma (Plaket) Ağustos 1997

1996 yılında Türkiye – Azerbaycan Dostluk Derneğinin hazırlamış olduğu Panelde “Türk Aleminde Kadın” konulu tezi sundu.

BASILMIŞ KİTAP

Mehmed’ in Dünyası (Türkiye-Azerbaycan Dostluk Derneği, 2002 Ankara, çok yazarlı)

KAMU YARARINA HİZMETLER

1992 Şubat – Türk Ocakları Kadınlar komisyonu “Saray Bosna Kadınlarına Yardım”

amaçlı yemekli toplantı

1997-1998 Türkiye – Azerbaycan Dostluk Derneği’ nde Sanat ve kültür Danışmanlığı

İLESAM – Türkiye İlim Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinde kültürel faaliyet ve toplantılara iştirak.

Birleşik Kafkasya Konseyi’ nde Kültürel Toplantılara Katılım

Birleşik Kafkasya Konseyi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi

(Tüzin Atli Özay ZahideNine’nin facebook sayfasından alıntıdır).

******

Prof.Dr. Leyla SAĞLAM

Prof.Dr. Leyla SAĞLAM.

Rıfat ÖZKURT (Sıcakgil)- Rebiye Toksoy ÖZKURT’ (Pullugil) un beş çocuğundan üçüncüsüyüm.Aşkale doğumluyum.

İlkokulu Giresun ve Aşkale’de, Ortaokulu ve Liseyi Trabzon’da, Tıp fakültesini Erzurum’da tamamladım. Uzmanlık eğitimimi, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs hastalıkları Ana Bilim dalında tamamladıktan sonra aynı klinikte kariyerime devam etmekteyim, aynı zamanda Ana Bilim Dalı Başkanlığını sürdürmekteyim. Prof.Dr. Yavuz Selim Sağlam ile evliyim. Elektrik ve Elektronik Mühendisi bir kızımız var. Rana (Özkurt) Tavlaş, Opr.Dr.Rahmi Özkurt, S.Bahar (Özkurt) Ballı ve Murat Fehmi Özkurt’un kardeşleriyim. Şenkayalı olmaktan gurur duyuyorum. (Dilek Bedir’den alıntı).

******


İç hastalıkları Uzmanı

Uzman Dr.Cuma ÖZGÜR

İç Hast. Uzmanı. Şenkaya, Doğanköy 1951 doğumluyum. İlköğretimi Doğanköy İlkokul ‘unda, Ortaokul eğitimimi Şenkaya Ortaokul’ unda aldım. Ortaokul 1. sınıfta tek oda 3 öğrenci ninemizle birlikte, Selahattin Altaş arkadaşım ve ninemizin torunu Hüseyin Ege ile aynı odada kaldık . Zor günlerde hoş anılar yaşadık. Lise yıllarım, Rahmetli ablamın (Yazgül Eş, kendisini Rahmet ve minnetle anıyorum) yanında Erzincan Lisesi ‘inde geçti. Tıp Fakültesi ne 1969 yılında Hacettepe Üniversitesinde başladım, 1975 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. Ordu Gölköy Hükumet Tabipliği, 18 ay askerlik hizmeti hemde Ağrı Patnos da rahmetli Uğur MUMCU’ nun “SAKINCALI PİYADE” romanına konu olan 34. Piyade Alayın’da. Askerlik sonrası bir süre Erzincan Verem Savaş Dispanseri Tabipliği yaptım. 1980 yılında İzmir ATATÜRK Araştırma Hastanesinde İç hastalıkları uzmanlığına başladım. 1984_1985 yıllarında Muş Devlet hastanesinde mecburi hizmet görevimi tamamladım (Kenan Evren’in hediyesidir). 1985 – 2015 yılları arasında 30 yıl Manisa – Turgutlu Devlet hastanesinde hizmet ettim.2015 yılında kamu görevinden Emekli oldum. 5 yıl özel sektör de (Turgutlu Odak Tıp Merkezi) çalıştım. 1976 yılında evlendim.Kızım Gülamber Özlem Özgür Özsoy , oğlum Erdem Özgür, torunlarım :Defne, Ekin Duru, Bilge Doğa hayatımıza renk kattı. 2020 yılı itibarıyla emekli oldum. ŞENKAYA GİBİ AYDINLIK ÜRETEN BİR YÖREDEN yetişip ANADOLU insanına hizmet etme onuruna sahip olduğum için çok MUTLUYUM. Tek üzüntü kaynağım, ülke çapında allak bullak edilen EĞİTİM SİSTEMİ sebebiyle, benim gibi bizim gibi Anadolu’nun ücra köylerindeki çocukların, DİLEDİKLERİ EĞİTİM OLANAKLARINA KAVUŞAMAMAK gerçeğidir.Tüm ŞENKAYA’lı hemşehrilerime, sağlıklı ve mutlu yaşam diliyorum.

******

Yasemin Güven

Yasemin GÜVEN

Öğretmen Bahar Vural Güven ‘nin 4 çocuğunun ilki olarak Şenkaya ilçesinin Gözalan (Hekesor) köyünde doğmuştur. İlkokulu anne babasının öğretmenlik yaptığı Gözalan ve Balkaya (Susuz) köylerinin birleştirilmiş sınıflarında okuyarak, ortaokulu Şenkaya ortaokulunda tamamlamıştır. Liseyi Yozgat Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik bölümünde tamamlamış, sırasıyla Cumhuriyet Üniversitesi Yüksek Hemşirelikte 2 yıl, lisans eğitimini şimdiki adı İzzet Baysal Üniversitesi olan Gazi Üniversitesi Bolu iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde çalışma hayatına devam ederken tamamlamıştır. 2 yıl Sağlık Kurumları İşletmeciliği eğitiminden sonra Sağlık Bakanlığına bağlı Bartın Sağlık Müdürlüğüne Sağlık Eğitimi Şube Müdürü olarak ataması yapılmış, bu görevde 15 yıl çalışmıştır. Görevine devam ederken Bartın Kadın Dayanışma Derneği ve Bartın Bölge Tiyatrosunun kurucu ekibinde ve Bartın Valiliği Toplumsal Destek Gönüllüleri arasında yer alarak sivil topluma gönüllü olarak destek vermiştir. Görevi sırasında Yetişkin Eğitimi üzerine çeşitli konularda ( Toplum Beslenmesi, Üreme Sağlığı, Proje Yönetimi, Toplumsal Cinsiyet, Kadına Yönelik Şiddet vb) sertifikasyon programlarına katılarak eğitim almıştır. 2012 yılında Sağlık Araştırmacısı kadrosuyla İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne atanmış, halen Bakırköy İlçe Sağlık Müdürlüğünde Araştırnacı kadrosunda çalışmaktadır. Adalet Bakanlığınca yapılan Uzlaştırmacı sınavını kazanarak 2018 yılından bu yana Uzlaştırmacı olarak da hizmet vermektedir. KADER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) üyesidir ve 2013-2018 yılları arasında KADER İstanbul 3. Bölge Temsilciliği yapmıştır. KAHDEM (Kadınlara Hukuki Destek Merkezi) üyesi ve Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Platformunun KAHDEM Temsilcisi olarak Yürütme Kurulunda yer almaktadır. Aynı zamanda Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyesi olarak sağlık komisyonuna katkıda bulunmaktadır. Bir kız çocuğu annesidir. Sağlık Bakanlığındaki idarecilik görevini sürdürürken Kadınların toplumda eşit ve özgür bireyler olarak hak ettikleri gibi yaşamaları ve karar verici mekanizmalarda yer almaları için hak savunuculuğuna devam etmekte;

Şenkayada doğmuş olmak ve o coğrafyanın bir parçası olarak yaşamaktan gurur duymaktadır.

#Şenkayasevenleri

SAYFANIN HAZIRLANMASINA DEVAM EDİLİYOR.

2 thoughts on “Eğitim ve Bilim Pınarı Şenkaya-Yetiştirdikleri

 • 19 Aralık 2020 tarihinde, saat 12:25
  Permalink

  Bu nevi tanıtım sitesi, yörede yeni yetişenlere; gerek aile içinde, gerekse yakın çevreden başlayarak geniş kesime, gayret ve azim örneği olarak, bir rol model olması bakımından, isabetli düşünülmüş bir uygulama olmuştur. Mimarlarından Allah razı olsun, gayret sahibi örnek insanlarımızın da sayısı artsın, mesaileri inşaAllah onlara ahiret mazbatası olsun.KS

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir