Haberiniz Olsun-Dilekçe Yağmuru

BUNDA BİR TUHAFLIK YOK MU?
İşte geçen yıl ki “Sarıkamış Şehitlerini Anma “ programı:


Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı Kars Valiliği, Sarıkamış Kaymakamlığı ve Sarıkamış Belediyesince gerçekleştirilecek “105. Yılında Sarıkamış Şehitlerini Anma Program”ı, 3 Ocak’ta Sarıkamış Kayak Merkezi’nde şehit ve gazi aileleri onuruna yemek verilmesiyle başlayacak.
Aynı gün Sarıkamış Kazım Karabekir Paşa Camisi’nde mevlit programı düzenlendikten sonra 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’ndan Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ne meşaleli yürüyüş düzenlenecek.
Sarıkamış Kayak Merkezi bölgesinde 4 Ocak’ta heykeller sergisinin açılışı yapıldıktan sonra akşam saatlerinde meşaleli kayak ve lazer gösterileri sunulacak.
Sarıkamış Harekatının bir parçası olan 10.Kolordu; 24-25 Aralık 1914 yılında Oltu-Tuzla-Penek-Kosor istikametinden gelip Ersinek bölgesinde Allahuekber Dağını tırmanırken binlerce şehit verdi. Buna rağmen kalan birlikler, 27 Aralık’ta Selim yakınlarına ulaşarak Sarıkamış-Kars demir yolunu tahrip ederler.Bazı kaynaklara göre koskoca kolordudan 3200 kışı civarında asker Selim yakınlarına ulaşır.


Bu duruma göre; yukarıda açıklanan anma programı Sarıkamış şehitlerini anma programı mı,yoksa Sarıkamış Harekatı şehitlerini anma programı mı? Eğer Sarıkamış Harekatı Şehitlerini Anma Programı ise 24 Aralık günü Kosor veya Ersinek bölgesinden başlaması gerekmez mi? Bun da bir tuhaflık yok mu? Yoksa böyle düşündüğüm için yine mi “arı kovanına çomak sokmuş “ oluyorum.

************

NEYMİŞ EFENDİM ”ARI KOVANINA ÇOMAK SOKMUŞUZ”

BU DA NEREDEN ÇIKMIŞ? ŞİMDİYE KADAR NEREDEYMİŞİZ

Kantarın Sırtı’nda (Gülveren Yaylasında bir mevki)  oturup karşıya ta uzaklara baktığımda; Buğulu orman okyanusu ilerisinde Şenkaya’nın göğsüne takılmış bir gerdanlık gibi duran Allauekber Dağlarına dalar giderdim. Şenkaya’dan başlayan yeşil sarıçam orman kuşağı Karınca Düzlüğünde kıvrılarak Kaymak Dağı’ndan ta buralara kadar uzanır.3120 metre rakımlı Allahuekber Dağ silsilesi sanki diğerlerine çalım satıyor.Haklı.Çünkü bağrında, Anadolu’nun her yöresinden gelerek şahadet şerbeti içen vatan evlatlarını,Sarıkamış Hareketi 10.Kolordu yiğitlerini bağrında barındırıyor.

Sarıkamış Harekâtı Planının bir parçası olarak; 10.Kolordunun görevi; Oltu-Tuzla-Penek-Kosor yolunu izleyerek Ersinek bölgesinden Allahuekber Dağını aşıp, Sarıkamış’ta bulunan Rus Birliklerini arkadan vurmaktı. Birlikler; 24 Aralık 1914 günü Kosor vadisinde son bulan Allahuekber Dağının  kuzey yamacından, ,Ersinek (Ormanlı) Köyü bölgesinden tırmanmaya başlar. Mevsim kış olduğundan,bölgede çetin kış soğukları vardır.Ansızın bir kar fırtınası başlar.Çadırları yıkar.19 saat süren tırmanış sırasında on binlerce askerimiz donarak şehit olur.Bu bilgiler Devlet arşivlerinin tozlu arşivlerinde mevcut.Bunun neresi  “bu da nereden çıktı” oluyor? Harekatın diğer bölgelerde, Soğanlı Dağlarındaki şehitlerimiz anılırken, buna ilaveten  bu şehitlerimizin de şehit oldukları yerde anılmasını istemek “arı kovanına çomak sokmak” mı oluyor? SARIKAMIŞ, HAREKATIN BAŞLANGICI DEĞİL,BİTİŞ NOKTADIR.Törenler TERSİNDEN DEĞİL de başlangıç noktasından başlatılsın dileği “arı kovanına çomak sokmak” mı oluyor? Biz diyoruz ki şu anda nerede şehitlerimizi anma töreni yapılıyorsa buna 10.Kolordu şehitlerinin yeri de eklensin. Bunun kime ne zarı var? Bunun neresi “arı kovanına çomak sokmak” oluyor? Şehit düştükleri bölgeye uygun anıt mezarların yapılmasını istemek “arı kovanına çomak sokmak “ mı oluyor?  

İki yıl önce yurt dışında yaşayan hiç tanımadığım  bir vatandaşımız, telefonumu her nereden bulmuşsa ,galiba internetten bulmuş ,Sarıkmış Harekatında (10.Kolorduda)  şehit düşen dedesinden dolayı  bir kitap yazdığını,ben yöreyi tanıyan bir Şenkayalı olarak değerlendirip saatlerce telefonda yöre hakkında bilgi aldı.Ben de Allahuekber Dağlarının kuzeyindeki bölgeyi bildiğimi,güneyine hiç gitmediğimi söyleyip bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım.10.Kolordunun bir parçası olan Kuzey Harekatı Destek Birliğinin (32.Tümen ) Penek Köyünde 10.Kolordudan  ayrılarak  izlediği güzergah hakkında yardımcı oldum.Hatta haritasını yaparak  kitabına koymuş.Bir tanede bana gönderdi.

Bunun gibi 10.Kolorduda şehit düşen binlerce vatandaşımızın dedesi olduğu gibi bütün şehitlerimiz hepimizin dedesidir. Bunların gelip bölgede dedelerini anmalarının, onların çektikleri sıkıntıları yerinde görmelerinin, yaşamalarının, bu duygularını içselleştirmelerinin, ruhları için dua etmelerinin kime ne zararı olabilir?

Hani ne demişler “senin ne söylediğin önemli değil, önemli olanın karşıdakinin ne anladığıdır.”

Biz gereken yerlere; Erzurum Valiliğine, TBMM Dilek Karma Komisyonu Başkanlığına, Genel Kurmay Başkanlığına, CİMER aracılığı ile İletişim Dairesi Başkanlığına, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne birer dilekçe ile başvurduk. Devlet yetkilileri inceleyecek. Uygun bulunursa yapılacak. Bu da “arı kovanına çomak sokmak” olur mu?

İşte halihazırda geçen yıl yapılan törenler (hürriyet.com.tr sitesinden alıntıdır)

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı Kars Valiliği, Sarıkamış Kaymakamlığı ve Sarıkamış Belediyesince gerçekleştirilecek “105. Yılında Sarıkamış Şehitlerini Anma Program”ı, 3 Ocak’ta Sarıkamış Kayak Merkezi’nde şehit ve gazi aileleri onuruna yemek verilmesiyle başlayacak.

Aynı gün Sarıkamış Kazım Karabekir Paşa Camisi’nde mevlit programı düzenlendikten sonra 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’ndan Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ne meşaleli yürüyüş düzenlenecek.

Sarıkamış Kayak Merkezi bölgesinde 4 Ocak’ta heykeller sergisinin açılışı yapıldıktan sonra akşam saatlerinde meşaleli kayak ve lazer gösterileri sunulacak.

“Değerlendirilmesini  ziyaretçilerimize bırakıyorum.”

“SARIKAMIŞ HAREKÂTI ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENLERİ ”HAKKINDA İDDİAMIZ ŞÖYLEYDİ:
1.Sarıkamış Harekâtı Planına göre 9. Kolordu birlikleri Narman güzergahından, Oltu’dan gelen 10.Kolordu Birlikleri ile birleşerek Soğanlı Dağlarını aşarak Sarıkamış’ta bulunan Rus Birliklerini arkadan vurmaktı.
2.Tortum-Oltu,Penek,Kosor ve Ersinek güzergahını izleyen 10.Kolordu Birlikleri kestirme yoldan Allahuekber Dağını aşarak Rus Birliklerini arkadan vurmaktı.
Bu duruma göre; Sarıkamış harekatın başlangıcı değil, bitişidir.Törenlerin bitiş bölgesinden değil,yanı tersinden değil başlangıç noktasından başlatılması daha uygun değil midir?
a.Bazı hemşirelerimiz iddiamızın doğru olduğunu belirtirken,
b. Bazı hemşehrilerimiz bu iddianın doğru olmadığını ima eden açıklamalarda;”Arı kovanına çomak sokmayın”,”Daha önce neredeydiniz” ,”Bu da nereden çıktı” gibi yorumlarda bulunmuşlardır.
c.Bazı hemşehrilerimiz ise sessiz kalmayı tercih etmişlerdir.
*Biz, şu anda tören yapılan yerlerde yapılmasın diye bir iddiamız olmadı ve asla da olmaz.
*Sarıkamış şehitleri ifadesi başka, yanı Sarıkamış’ta şehit olanlar, Sarıkamış Harekâtı Şehitleri ifadesi başka, yanı Sarıkamış Harekâtı Planının uygulandığı güzergâhta şehit olanlar.
*İddiamızı yanlış anlayan hemşehrilerimize; Sarıkamış Harekâtı Planına göre başlangıç noktası Sarıkamış’tı da biz mi bilmiyorduk? O halde “Bu da nereden çıktı yorumları neden?”
*Elbette harekatın bütün bölgelerinde şehitlerimiz oldu. Ancak 10.Kolordu Birlikleri Ersinek bölgesinden Allahuekber Dağını aşmak için 19 saat tırmanışı sırasında donarak en çok şehidimizin olduğu yer olarak biliyorum.O halde özellikle törenlerin bu bölgeden başlatılması yapılması gerekmez mi? Bu bölgede şehit olanların sayısına dair çeşitli kaynaklardaki sayılarda bir birliktelik olmayıp,bazı kaynaklara göre sadece bu bölgede kırk binin üzerinde şehidimiz olduğu belirtilmektedir.O halde bu şehitlerimizin anıtları nerede?
Bu konuları içeren birer dilekçe ile Erzurum Valiliğine,Genelkurmay Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığına ve TBMM Dilekçe Karma Komisyonu Başkanlığına başvurduk.Desteklerinizi bekliyoruz.”Bir elin nesi var ,iki elin sesi var”
HEMŞEHRİLERİMİZİN BİLGİSİNE SUNULUR

Erzurum,Tortum,Oltu,Narman,Olur,Şenkaya ve diğer ilçe ve köylerimizle ilgili faaliyet gösteren dernek,vakıf,federasyon ve benzeri kuruluşların Sayın yönetici ve üyeleri;

Yıllardır “Sarıkamış Harekatı Şehitlerini Anma Törenlerinin”, tarihi verilere göre yanlış olarak değerlendirdiğimiz ,Sarıkamış’tan başlatılarak yapıldığı,bunun harekatın izlediği güzergaha,(10.Kolordunun izlediği güzergah:Tortum Oltu,Penek,Akşar ve Ersinek-Alluekber Dağı’nın kuzey bölgesi),  uygun olmadığı,1.Törenlerin bu güzergaha uygun yapılması ve binlerce askerimizin donarak şehit düştüğü topraklarda yapılmasının gerektiğine inanıyoruz.Bu sebeple de 2.“Sarıkamış Harekatı Şehitlerimizi” bağrında barındıran Allahuekber Dağının kuzey yamacındaki bölgeye bir şehitliğin yapılması gerektiği konularında ilgili makamlara (Erzurum Valiliğine,TBMM Dilekçe Karma Komisyonu Başkanlığına,Genel Kurmay Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığına,Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine birer dilekçe ile başvurduk.Konunun çözülmesi için bütün yönetici ve üyelerin destek ve konunun takipçisi olmalarını,dilekçe ile başvurmalarını umuyor,çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

TBMM DİLEKÇE KARMA KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA

(GENELKURMAY BAŞKANLIĞINA)

(CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM MERKEZİNE  (CİMER)

(ERZURUM VALİLİĞİNE)

Bilindiği üzere;”Sarıkamış Harekâtı Planının” bir parçası olarak 10.Kolorduya bağlı birliklerin görevi Allahuekber Dağı’nı aşarak Sarıkamış’ta bulunan Rus kuvvetlerini arkadan vurmaktı. Plan gereğince 10.Kolordu Birlikleri Tortum, Oltu, Penek, Kosor ve Ersinek güzergâhını izleyerek Ersinek Köyü civarından Allahuekber Dağı’na tırmanırlar. Tırmanış 19 saat sürer. Çetin kış şartları, şiddetli kar ve çıkan fırtına çadırları yıkar. Bu durum karşısında binlerce askerimiz Alluekber Dağı’nı aşmadan kuzey yamacındaki bu topraklarda şehit düştü. Binlerce şehidimiz, o tarihlerde Oltu’ya bağlı ve şimdilerde ise Şenkaya İlçesi sınırları içindeki, Allahuekber Dağı’nın kuzey yamacında yatmaktadırlar. Buna rağmen bu birlikler, 27 Aralık’ta Selim yakınlarına ulaşarak Sarıkamış-Kars demiryolunu tahrip ettiler.

Diğer taraftan 10. Kolorduya bağlı birlikler Ersinek Köyü civarından 3120 rakımlı Allahuekber Dağını aşarken, bu harekâta destek olmak amacıyla Penek’te 31. Tümen’den ayrılan ‘’Kuzey Harekâtı Destek Birliği’’, Rusları takip ederek Göle’ye gittikten sonra  Susuz’a doğru yürüyüp Rusların yolunu kesmekle görevlendirilmişti. Penek’te 31.Tümenden ayrılan ‘’Kuzey Harekâtı Destek Birliği’’ Yoğurtçular, Barik (Özyurt) , İznos (Gülveren) üzerinden Allahuekber Dağının Kuzey yamaçlarının bittiği Karınca Düzlüğü’ne varırlar. Kuzey Harekâtı Destek Birliği Stange Bey komutasındaki 8.Alay ile bir temas kuramadı ve daha sonra Rus (Kalitin’in) kuvvetleri tarafından geriye doğru sürüldü ve aynı yoldan  Oltu’ya geri döndü. Bu harekât sırasında da şehitlerimiz olur.

1.“Sarıkamış Harekatı Şehitlerini Anma Törenlerinin” Sarıkamış’tan başlatılması yerine 10. Kolordunun izlediği (Oltu,Penek, Kosor ve Ersinek )  güzergahını izleyerek, binlerce şehidimizi koynunda barındıran, Allahuekber Dağı’nın kuzey yamacında bölgede yapılmasının tarihi verilere uygun olacağı,

2.Binlerce askerimizin şehit düştüğü söz konusu bölgeye uygun bir şehitliğin yapılması için gereğini,

Arz ederim                                                                                                              

  İmza

06.10.2020

                                                                        Selahattin ALTAŞ        

ADRES:                                                                                             

DUYURU: Bu bir dilekçe örneğidir. Her kuruma (4 kurum) ayrı ayrı yazılmalıdır. Sanırım dilekçenin içeriği ve ne kastedildiği anlaşılmaktadır. Konunun uzmanı değilim. Bilgilerde, sağlam kaynaklardan alınmasına rağmen, bir  eksiklik ve yanlışlık olabilir. Dilekçe gönderecek ziyaretçilerimizin konun uzmanı kişilerden bilgi alarak dilekçelerini geliştirebilirler. Vira bismillah. Dört kurma ilk dilekçe bizden (gönderildi).”Bir elin nesi var iki elin sesi var” babından ilgili kurumları dilekçe yağmuruna tutalım. Teşekkürler.

CİMERE İNTERNET ÜZERİNDEN  www.turkiye.gov.tr/cimer-basvuru-sorgulama

ERZURUM VALİLİĞİNE  İNTERNET ÜZERİNDEN www.erzurum.gov.tr/yikob/iletisim E-Posta erzurum.yikob@icisleri.gov.tr

TBMM DİLEKÇE KARMA KOMİSYONU İNTERNET  ÜZERİNDENE-Posta Adresi:  kumbuzoglu@tbmm.gov.tr

GENELKURMAY BAŞKANLIĞINA İNTERNET ÜZERİNDEN  

www.tsk.tr/ElektronikForm/genelkurmay-baskanligina-yazin BAŞVURABİLİRSİNİZ.

NOT:Lütfen dilekçe verenler aşağıdaki YORUM bölümüne adlarını yazmayı  unutmasın.Teşekkürler

ERZURUM VALİLİĞİNİN DİLEKÇEME CEVABI

erzurum.yikob <erzurum.yikob@icisleri.gov.tr>7.10.2020 Çar 10:12Kime:

 •  Siz

Bilgi:

 •  Ali SİZER

      Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 3/10/2016, No: 2016/9430 Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi : 12/11/2016, No: 29886 Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5, Cildi: 58 numaralı Şehitlik Yönetmeliğince şehitlik yerlerinin tespiti, tescili, tahsisi, yönetimi, inşası, bakımı, onarımı ve koruma işlemleri ile şehitliklere kimlerin defnedileceğine ilişkin usul ve esasları belirlemektir. Bahse konu yönetmelik hükümleri doğrultusunda  Başkanlığımızca Erzurum ili sınırları içerisinde Anıtlar Kurulu tarafından tescillenen şehit mezarları yaptırılmakta ve bakım ve onarımlarına devam edilmektedir.

     Bilgilerinizi rica ederim.

Haberiniz Olsun-Dilekçe Yağmuru” için 2 yorum

 • 7 Ekim 2020 tarihinde, saat 12:41
  Permalink

  Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. İlginize tşk. Fakat bilgilerde eksiklikliğin yanında yanlışlıkla var. Bu hareket. Bardızda. Başlatılıyor. Nedeni Kemal Atatürkün. Amasya kongresi sırasında. Gelen bir ihbar göre 11 maddelik tamim yayınlıyor. 3.mad bardızda yapılan katliama karşılık aynı beldede karşılık vermek şartıyla. Hareketi başlatıyor. Onlarca şehit verip yanlış hatırlamıyorsam 16 gazisi olduğu için gaziler isminde almıştır. Enver pş 3 gün Sarıkamış tan gelen askeri. Bardızda bekliyor. Nasıl oluyordu bukadar hareketin merkezinde olan tarihide ismi geçen beldenin sizin yazılarınız ismi geçmiyor.

  Yanıtla
  • 7 Ekim 2020 tarihinde, saat 15:41
   Permalink

   Sayın Çakır “Sarıkamış Harekatı Planı” Devlet arşivlerinde ve Genel Kurmay Başkanlığında var.Ben bu bilgileri devler arşivlerinden aldım.”Sarıkamış Harekatı Planı” planı yazıp internet girerseniz hepsi önünüze gelir.O sizin dediğiniz 9.Kolordunun güzergahı.9.Kolordu Narman üzerinden Gazilere (Bardıza gelir.10.Kolordudan yani Oltu’dan gelen birliklerle birleşir.Ama en çok şehidimizin verildiği nokta Allaahuekber Dağı’nın kuzey yamacıdır.Yöre halkı bahar gelip yaylalarına çıktığında yayla damlarının şehit cesetleriyle dolu olduğunu görmüşler.Şehitlere saygılarından yaylalarını terk edip başka yayla kurmuşlar.Sen galiba bir söz var ya”sapla samanı karıştırıyorsun. Sarıkmaış Harekatı 22 Aralık 1914 yılında başladı.Sen Amasya tamiminden, Atatürk’ten bahsediyorsun.Amasya tamimi 22 Haziran 1919 ilan edildi.Benim bahsettiğim konu senin bahsettiğin konudan beş sene önce olmuş. Belge ile konuşmak gerekir.Bir şeyin doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu belge doğrular.Ben 10.Kolordunun güzergahından bahsediyorum siz başka bir şeyden.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir